RSS feed for barcalounger
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Hurricane of Fun: The Making of Wet Hot

Hurricane of Fun: The Making of Wet Hot

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Chronic-Con, Episode 420: A New Dope

Chronic-Con, Episode 420: A New Dope

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Tin Cup

Tin Cup

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mulan

Mulan

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
All Dogs Go to Heaven 2

All Dogs Go to Heaven 2

1996
×
Read the review Edit this entry  
08
The Gruffalo's Child

The Gruffalo's Child

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Gruffalo

The Gruffalo

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tig

Tig

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Battered Bastards of Baseball

The Battered Bastards of Baseball

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Agent F.O.X.

Agent F.O.X.

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hook

Hook

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Supermensch: The Legend of Shep Gordon

Supermensch: The Legend of Shep Gordon

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
An Honest Liar

An Honest Liar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Puffy Chair

The Puffy Chair

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Last Unicorn

The Last Unicorn

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dave Attell: Road Work

Dave Attell: Road Work

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pocahontas II: Journey to a New World

Pocahontas II: Journey to a New World

1998
×
Read the review Edit this entry  
05
Primer

Primer

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Deadly Adoption

A Deadly Adoption

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Legends of Oz: Dorothy's Return

Legends of Oz: Dorothy's Return

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Russell Madness

Russell Madness

2015
×
Read prior review Edit this entry  
06
Tiny Furniture

Tiny Furniture

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The History of Future Folk

The History of Future Folk

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Russell Madness

Russell Madness

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
Khumba

Khumba

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Frank

Frank

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spy Kids: All the Time in the World

Spy Kids: All the Time in the World

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Queen of Versailles

The Queen of Versailles

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spy Kids 3-D: Game Over

Spy Kids 3-D: Game Over

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
In a World...

In a World...

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dave Attell: Captain Miserable

Dave Attell: Captain Miserable

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Predestination

Predestination

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry