Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Distant

Distant

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
America Latina

America Latina

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Innocence

Innocence

1997
×
★★★½
Edit this entry  
18
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Possessed

The Possessed

1965
×
★★½
Edit this entry  
13
The Browning Version

The Browning Version

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Edit this entry  
11
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★★
Edit this entry  
04
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Edit this entry  
03
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Edit this entry  
02
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Son

The Son

2002
×
★★★★
Edit this entry  
01
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★
Edit this entry  
01
The Four Times

The Four Times

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Edit this entry  
31
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Nashville

Nashville

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Argo

Argo

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★½
Edit this entry  
25
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★½
Edit this entry  
15
Titane

Titane

2021
×
★★½
Edit this entry  
11
Presto

Presto

2008
×
★★★
Edit this entry  
11
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Edit this entry  
01
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★
Edit this entry  
11
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★
Edit this entry  
08
Senso

Senso

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Bronson

Bronson

2008
×
★★★
Edit this entry  
11
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★
Edit this entry  
11
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Confession Killer

The Confession Killer

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Killer Inside: The Mind of Aaron Hernandez

Killer Inside: The Mind of Aaron Hernandez

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Serpent

The Serpent

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★
Edit this entry  
22
Bianca

Bianca

1984
×
★★★★
Edit this entry