Sort by

Daniel has logged 52 entries for films during November 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Mend

The Mend

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Amour Fou

Amour Fou

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Victor Frankenstein

Victor Frankenstein

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Listen to Me Marlon

Listen to Me Marlon

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Eden

Eden

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
In Jackson Heights

In Jackson Heights

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Legend

Legend

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Black Panthers: Vanguard of the Revolution

The Black Panthers: Vanguard of the Revolution

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wonders

The Wonders

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Far from Men

Far from Men

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Janis: Little Girl Blue

Janis: Little Girl Blue

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Ricki and the Flash

Ricki and the Flash

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Youth

Youth

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
Where to Invade Next

Where to Invade Next

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sanjay's Super Team

Sanjay's Super Team

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Creeping Garden

The Creeping Garden

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Of Horses and Men

Of Horses and Men

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
James White

James White

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Creed

Creed

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Heart of a Dog

Heart of a Dog

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Trumbo

Trumbo

2015
×
Read the review Edit this entry  
15
The 33

The 33

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Song of Lahore

Song of Lahore

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Manglehorn

Manglehorn

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hungry Hearts

Hungry Hearts

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dope

Dope

2015
×
★★
Edit this entry  
12
San Andreas

San Andreas

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
Theeb

Theeb

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spy

Spy

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Mr. Holmes

Mr. Holmes

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
Seymour: An Introduction

Seymour: An Introduction

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
Labyrinth of Lies

Labyrinth of Lies

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Room

Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry