Ronan has logged 71 entries for films during March 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dark Tide

Dark Tide

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Comedy of Terrors

The Comedy of Terrors

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wicker Tree

The Wicker Tree

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Land Without Bread

Land Without Bread

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Trip

The Trip

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Terror

The Terror

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Face/Off

Face/Off

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Corman's World

Corman's World

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Once

Once

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nightmares in Red, White and Blue

Nightmares in Red, White and Blue

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Film with Me in It

A Film with Me in It

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Unrest

Unrest

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Bobby Fischer Against the World

Bobby Fischer Against the World

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Tomb of Ligeia

The Tomb of Ligeia

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Mysterious Mr. Wong

The Mysterious Mr. Wong

1935
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Something Has Happened

Something Has Happened

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
World of Glory

World of Glory

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Following

Following

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider

Spider

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Men Who Stare at Goats

The Men Who Stare at Goats

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scarecrow

Scarecrow

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Paper Clips

Paper Clips

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stella Days

Stella Days

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Raven

The Raven

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Conversations with Other Women

Conversations with Other Women

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Le Havre

Le Havre

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Holidays by the Sea

Holidays by the Sea

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry