RSS feed for Ronan

Ronan has logged 195 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Waking Ned

Waking Ned

1998
×
★★★
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
Song of Granite

Song of Granite

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Prayer

Prayer

2002
×
★★★
Edit this entry  
30
La Bouche

La Bouche

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds

Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Whitney: Can I Be Me

Whitney: Can I Be Me

2017
×
★★
Edit this entry  
25
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Living in a Coded Land

Living in a Coded Land

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Tabloid

Tabloid

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Hatchet for the Honeymoon

Hatchet for the Honeymoon

1970
×
★★★
Edit this entry  
16
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Hush-a-Bye Baby

Hush-a-Bye Baby

×
★★★★
Edit this entry  
05
Human Remains

Human Remains

1998
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Surviving Life (Theory and Practice)

Surviving Life (Theory and Practice)

2010
×
★★★½
Edit this entry  
02
Happy End

Happy End

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Pigs

Pigs

×
★★★½
Edit this entry  
28
Twice Shy

Twice Shy

2016
×
★★
Edit this entry  
26
The Smell of Burning Ants

The Smell of Burning Ants

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★
Edit this entry  
25
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Edit this entry  
25
Fantasy Sentences

Fantasy Sentences

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Bloody Milk

Bloody Milk

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
BPM

BPM

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Félicité

Félicité

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Junkopia

Junkopia

1981
×
★★★½
Edit this entry  
08
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Intermission

Intermission

2003
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Level Five

Level Five

1997
×
★★★
Edit this entry  
15
The Pass

The Pass

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
You All Are Captains

You All Are Captains

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
Three Cheers for the Whale

Three Cheers for the Whale

1972
×
★★★½
Edit this entry  
10
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Freeheld

Freeheld

2015
×
★★
Edit this entry  
08
Catfight

Catfight

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry