2018

Ashley Ashley’s year to date

Ashley’s highest rated films

  • Manchester by the Sea

    ★★★★★

  • Two English Girls

    ★★★★★

  • Endless Poetry

    ★★★★★

  • Au Revoir les Enfants

    ★★★★★

  • The Artist

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★★

  • The Seventh Continent

    ★★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • Deep Red

    ★★★★★

  • Blood Feast

    ★★★★★

  • The Rite

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Lucky

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Loving Vincent

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 547 Films watched
  • 45.6 Average per month
  • 10.7 Average per week

Milestones

First Film

Animal House

Jan 1

Most Watched

Manchester by the Sea

7 times

Happy Death Day

3 times

Phantom Thread

3 times

Last Film

Like Crazy

Dec 15

Genres, Countries & Languages

Drama
323 films
Comedy
173 films
Thriller
165 films
Romance
99 films
Crime
87 films
Horror
78 films
Mystery
67 films
Action
55 films
Sci Fi
48 films
Adventure
41 films
USA
441 films
UK
85 films
France
57 films
Germany
24 films
Italy
20 films
Canada
13 films
Japan
9 films
Austria
8 films
Belgium
6 films
Netherlands
4 films
English
513 films
French
67 films
Spanish
32 films
German
26 films
Italian
24 films
Russian
12 films
Latin
9 films
Portuguese
6 films
Czech
5 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 13 Added 38

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Ashley’s most liked review

The Graduate

★★★★½

I rarely rewatch films I don't care for, largely because I rarely rewatch films in general. A movie has to be special or captivating to reel me in for multiple viewings. I usually have the mindset that there are so many films I want to see, I have to constantly…

More reviews

Ashley’s most liked list

Movies That Have Murdered Me

My favorite phrase when I see a movie for the first time that I not only love but have an intense emotional connection or reaction to is to say "that movie killed me." Here's a list of films that "killed" me in such a way.

These instances are rare, but they're part of why I love watching movies so much.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Truth or Dare
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

City Dump: The Story of the 1951 CCNY Basketball Scandal

Films watched in 2018

  • Like Crazy
  • Sweet Sixteen
  • Roma
  • Y Tu Mamá También
  • A Little Princess
  • Gravity
  • Children of Men
  • Hot Summer Nights
  • The Vanishing
  • The Florida Project
  • Sweet and Lowdown
  • Manchester by the Sea
  • Happy Death Day
  • Creed II
  • Two English Girls
  • Chicken Little
  • Punchline
  • The Front Runner
  • Manchester by the Sea
  • Short Eyes
  • Endless Poetry
  • Don't Hang Up
  • Au Revoir les Enfants
  • The Hate U Give
  • Beautiful Boy
  • Checking Out
  • The Vanishing
  • Tanner '88
  • Red Hook Summer
  • The Artist
  • Never Goin' Back
  • Psycho
  • Get Out
  • Raining Stones
  • The Rocky Horror Picture Show
  • The Old Man & the Gun
  • Pushing Tin
  • Halloween
  • Meet the Robinsons
  • Sleepless in Seattle
  • A Star Is Born
  • Where the Truth Lies
  • Blue Is the Warmest Color
  • Hell Fest
  • Bullitt
  • The Seventh Continent
  • Inside Man
  • Smallfoot
  • Alpha Dog
  • Disobedience
  • The Land of Steady Habits
  • Bolt
  • Happy Death Day
  • Assassination Nation
  • Bicycle Thieves
  • Deep Red
  • Emelie
  • The Guest
  • Revenge
  • Missing
  • Blood Feast
  • Versus: The Life and Films of Ken Loach
  • How to Make a Ken Loach Film
  • World War Z
  • Strait-Jacket
  • Bamboozled
  • The Lift
  • Coraline
  • Endless Poetry
  • Klute
  • Kes
  • Summer Hours
  • Cliffhanger
  • The Rite
  • The Wizard of Oz
  • Christine
  • The Bonfire of the Vanities
  • Les Misérables
  • Les Misérables
  • Jane Eyre
  • Boys Don't Cry
  • Lucky
  • The Scarlet Empress
  • Anna Karenina
  • Baby Boom
  • Richard III
  • 2001: A Space Odyssey
  • Split
  • Sherlock Gnomes
  • Truth or Dare
  • First Reformed
  • Cat's Eye
  • Gone Baby Gone
  • School Daze
  • She's Gotta Have It
  • Buffy the Vampire Slayer
  • Loving Vincent
  • Knock Knock
  • Robots
  • Ingrid Goes West
  • Juno
  • The Dirty Dozen
  • The Dream Team
  • Killer Joe
  • Outside Providence
  • A River Runs Through It
  • Beyond the Valley of the Dolls
  • Cop Land
  • Manchester by the Sea
  • Slow West
  • Wonderland
  • American Movie
  • Kelly's Heroes
  • Lock Up
  • Guess Who's Coming to Dinner
  • The Town
  • BlacKkKlansman
  • Lost in America
  • Eighth Grade
  • Eastern Promises
  • We Don't Live Here Anymore
  • Tully
  • The Incredibles
  • Unfriended: Dark Web
  • City Dump: The Story of the 1951 CCNY Basketball Scandal
  • Amelia's Closet
  • Boy Interrupted
  • Born into Brothels
  • Duel in the Sun
  • Moby Dick
  • Pride & Prejudice
  • Defending Your Life
  • I Saw What You Did
  • The Man Who Wasn't There
  • The Leisure Seeker
  • Ready Player One
  • Teen Titans Go! To the Movies
  • All Is Lost
  • Hurlyburly
  • Inside Out
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Man on the Moon
  • Manchester by the Sea
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • No Direction Home: Bob Dylan
  • Tupac: Resurrection
  • 20,000 Leagues Under the Sea
  • Phantom Thread
  • Hardcore
  • Miracle at St. Anna
  • Step
  • The Spectacular Now
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • The Long Gray Line
  • Robin Williams: Come Inside My Mind
  • Sorry to Bother You
  • He Knows You're Alone
  • Ballerina
  • Inherent Vice
  • Graduation
  • The Belko Experiment
  • Roar
  • Time After Time
  • The Killer Inside Me
  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans
  • Triangle
  • The Fountain
  • Forbidden Planet
  • The Purge: Election Year
  • The Purge: Anarchy
  • The Purge
  • A Quiet Place
  • The Angry Birds Movie
  • Chi-Raq
  • Lean on Pete
  • 25th Hour
  • He Got Game
  • The Young Girls of Rochefort
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Crooklyn
  • Jungle Fever
  • Nashville
  • Roadgames
  • The 'Burbs
  • Oldboy
  • Throw Momma from the Train
  • Léon: The Professional
  • Face/Off
  • The Voices
  • Arachnophobia
  • Downfall
  • Malice
  • The People vs. Larry Flynt
  • Friday
  • It
  • Jerrod Carmichael: 8
  • Funny Girl
  • Ex Machina
  • Under the Skin
  • The Hidden
  • The Girl Who Knew Too Much
  • The Wild Bunch
  • Jaws
  • Clockers

See all 547

Highly rated films Ashley missed

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Minding the Gap
  • The Favourite
  • Shoplifters
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • They Shall Not Grow Old
  • If Beale Street Could Talk

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more