• Scoop

    Scoop

    ★★★

    I was in the lounge, I heard you drowning, I finished my tea and scones and came immediately!

  • The Autopsy

    The Autopsy

    ★★★★

    David Prior continues to kick ass.

  • All Quiet on the Western Front

    All Quiet on the Western Front

    ★★★★½

    Brutal.

  • Barbarian

    Barbarian

    ★★★½

    The Darkest Basement U’ Know

  • HEIST

    HEIST

    ★★★

    FWIW, she did nothing wrong.

    Loved the score.

  • Treasure Planet

    Treasure Planet

    ★★★★½

    This should’ve been 100% 2D… but that’s a small complaint. An intelligent, stylish, well-cast spin on the greatest adventure novel of all time. Under-appreciated.

  • Corpse Bride

    Corpse Bride

    ★★★½

    My name is Paul, I am the head waiter.

  • Cat People

    Cat People

    ★★½

    Moroder and Bowie MVPs.

  • The House of the Devil

    The House of the Devil

    ★★★★

    Legitimately upsetting.

  • Climax

    Climax

    Not my cup of tea

  • Next of Kin

    Next of Kin

    ★★★½

    You’ll be tempted to forget it’s giallo until that third act stabs you in the eye.

  • Nope

    Nope

    ★★★★★

    If Abels doesn’t nab an Oscar, the Academy deserves to get Gordy’d.