Barscream has logged 200 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Harold and Lillian: A Hollywood Love Story

Harold and Lillian: A Hollywood Love Story

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mr. Sardonicus

Mr. Sardonicus

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Homicidal

Homicidal

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blade

Blade

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spine Tingler! The William Castle Story

Spine Tingler! The William Castle Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
13 Ghosts

13 Ghosts

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bubba Ho-tep

Bubba Ho-tep

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
20 Feet from Stardom

20 Feet from Stardom

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Song of the South

Song of the South

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Curse of the Werewolf

The Curse of the Werewolf

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mr. Dynamite - The Rise of James Brown

Mr. Dynamite - The Rise of James Brown

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
ReMastered: Tricky Dick & The Man in Black

ReMastered: Tricky Dick & The Man in Black

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tales from the Darkside: The Movie

Tales from the Darkside: The Movie

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Trilogy of Terror

Trilogy of Terror

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Brain Dead

Brain Dead

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Extraordinary Tales

Extraordinary Tales

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Oblong Box

The Oblong Box

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Twice-Told Tales

Twice-Told Tales

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tales of Terror

Tales of Terror

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Opera

Opera

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Thing

The Thing

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Abbott and Costello Meet Frankenstein

Abbott and Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
House of Dracula

House of Dracula

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
House of Frankenstein

House of Frankenstein

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Son of Dracula

Son of Dracula

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dracula's Daughter

Dracula's Daughter

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Drácula

Drácula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry