• The Trip to Greece

    The Trip to Greece

    ★★★★½

    This is the 4th entry in The Trip series, which includes The Trip, The Trip to Italy, The Trip to Spain, and The Trip to Greece. Each of these were filmed as a TV series and cut down into feature-length films. I've honestly never seen the films because I want to enjoy every minute of footage possible.

    The Trip to Greece has Steve Coogan and Rob Brydon retracing the steps of Odysseus in the odyssey. This entry follows the tried…

  • The Traveller

    The Traveller

    ★★★½

    You'll find, Tomas, that Man is the truly evil being of creation. That's why the Devil's work is easy.

    The Devil comes down to medieval earth and wanders around causing mischief. 

    This yet another fun Paul Naschy film, but it is very bleak. Naschy directed it, wrote it, and starred in it. He's such a talented guy and has so much love of the genre.

    Fun Fact: Naschy considers this his most personal film because it expresses his outlook on humanity.  Is that a good thing???? :)

  • The Beast and the Magic Sword

    The Beast and the Magic Sword

    ★★★★

    The Beast that terrorizes us comes from a distant country, and according to legend its presence here will bring the gravest misfortune. The dead will rise from their Graves, demons will roam free. The ghosts of witches and murderers will come out from their tombs... To torment mankind. 

    Hell yeah!!  This movie is great! We get knights, witches, samurai, ninjas, and a Wolf Man.

    The production values are amazing, too! The sets and costumes look great. This was filmed at…

  • The Devil's Nightmare

    The Devil's Nightmare

    ★★★

    The dilemma presented to me upon pushing "play" on this disc was whether to watch the film in English or French. I had no idea, but fortunately I found a review that said to watch it in French. These are the challenges faced by a euro-trash cinephile. :)


    When a tour bus encounters a road closure, the passengers have to spend the night in a beautiful estate. The estate harbors many tales of woe and slowly the passengers have their…

  • They Live

    They Live

    ★★★★

    I have come here to chew bubblegum and kick ass, and I'm all out of bubblegum. 

    They Live is such a fun movie. Rowdy Roddy Piper and Keith David are so badass, and their fight over wearing the damn glasses is EPIC! So many fun quotes too!

    The score by John Carpenter and Alan Howarth is great.

    I've been enjoying the action figures that NECA has been releasing also. Who knew we'd ever see a Keith David action figure???? Now I can re-create his epic scenes from Mister Roger's Neighborhood. :)

  • The Body Snatcher

    The Body Snatcher

    ★★★★½

    Ignorant men have damned the stream of medical progress with stupid and unjust laws and if that dam will not break, the men of medicine have to find other courses. 

    Boris Karloff delivers cadavers to an Edenborough Doctor for use in his medical school. He has some hold over the Doctor and things aren't always as they seem.

    Bella Lugosi has a small part, but he plays it well. Boris Karloff gives a very strong performance. The film is beautifully shot.
     
    Produced by Val Lewton. Directed by Robert Wise

  • Zardoz

    Zardoz

    ★★★★

    I celebrated Sean Connery's life with the fun movie Zardoz! 

    The gun is good. The penis is evil.

    Set in the year 2293, Sean Connery plays Zed, an exterminator who is told by a big giant head statue to kill.

    Coming after his huge hit, Deliverance, John Boorman was able to make a big crazy arthouse film. Boorman wrote, produced, and directed Zardoz. The film explores a possible future along the lines of Logan's Run and other classic Sci-fi.  …

  • Two Evil Eyes

    Two Evil Eyes

    ★★★½

    To Edgar Allan Poe whose stories have inspired this motion picture That's a cool dedication!

    George Romero and Dario Argento team up to each direct one of two segments based on The Black Cat and The Case of Mister Valdemar by Edgar Allan Poe. What a fun team-up!

    Tom Atkins is awesome as always!  Tom Savini did special makeup effects and has a small role. I got very excited to see Charles Aber from Mister Rogers!

    The only downside of…

  • Daughters of Darkness

    Daughters of Darkness

    ★★★½

    Director Harry Kumel describes Daughters of Darkness as a fairy tale for adult adults.

    Newlyweds Stefan and Valerie stay at a hotel in Ostend, Belgium and meet the Countess Bathory and her secretary Ilona. 

    Daughters of Darkness has a European artistic slow pace and feels dream-like. The films is beautifully shot with bright, bold colors and beautiful costumes and sets. 

    It is fun to see John Karlen from Dark Shadows as the male lead.

  • Trick 'r Treat

    Trick 'r Treat

    ★★★★

    Trick 'r Treat is a very satisfying anthology movie. All of the stories feature little bits of the other stories, and they blend well together.

    I'm still in amazement that this film sat on a shelf at the studio for a few years before finally being released direct-to-video.

    I'm glad to see Michael Dougherty has done well for himself directing Krampus and Godzilla: King of the Monsters.

  • Halloween

    Halloween

    ★★★★★

    I've reviewed this movie so many times, I'm just going with the cliff notes this time.

    The film starts with such iconic music. 

    Introducing Jamie Lee Curtis and she's great as the babysitter.

    Donald Pleasance is fantastic as Dr. Loomis. 

    Halloween is such a good movie! I love it. 

  • Dracula

    Dracula

    ★★★★½

    I have become a victim of Dracula and the woman in his power. It may be that I am doomed to be one of them. If that is so, I can only pray that whoever finds my body will possess the knowledge to do what is necessary to release my soul. 

    Christopher Lee's Dracula is a very powerful, menacing figure.

    Peter Cushing is so badass! Cushing and Lee both bring great physicality to the role.

    Horror of Dracula is a very satisfying Dracula film. Everyone brings their A game. Definitely one of Hammer's finest.