sindhu has logged 48 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
One Day

One Day

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
Read the review Edit this entry  
29
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

2004
×
Edit this entry  
27
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
★★★
Edit this entry  
25
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
Edit this entry  
24
All We Had

All We Had

2016
×
★★½
Edit this entry  
23
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★½
Edit this entry  
21
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★½
Edit this entry  
20
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shirkers

Shirkers

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★★½
Edit this entry  
15
The Trip to Spain

The Trip to Spain

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
What They Had

What They Had

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Edit this entry  
08
The Incredible Jessica James

The Incredible Jessica James

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
What If

What If

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★½
Edit this entry  
02
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Life Itself

Life Itself

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry