• Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★½

  • The Batman

    ★★★★

  • Turning Red

    ★★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★★½

  • Don't Look Up

    ★★★½

  • Nightmare Alley

    ★★★½

  • West Side Story

    ★★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • Encanto

    ★★★★

  • Eternals

    ★★★½

  • Robin Robin

    ★★★★

  • No Time to Die

    ★★★★

  • Dealer

    ★★★½

  • Squid Game

  • The Last Duel

  • Last Night in Soho

    ★★★½

  • The Lost Daughter

    ★★★½

  • Dune

  • Belfast

    ★★★½

  • The Power of the Dog

  • C'mon C'mon

    ★★★★

  • The Card Counter

    ★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

  • The French Dispatch

    ★★★½

  • Black Widow

    ★★★½

  • Annette

  • Luca

    ★★★★½

  • Far From the Tree

  • Loki

  • Cruella

    ★★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Save Ralph

    ★★★★½

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★½

  • Raya and the Last Dragon

  • Flee

    ★★★★½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★½

  • It's a Sin

    ★★★★½

  • WandaVision

    ★★★★

  • Burrow

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Hillbilly Elegy

    ★★★

  • Mank

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Over the Moon

    ★★★

  • Soul

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★½

  • The Devil All the Time

    ★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★★

  • Normal People

    ★★★★

  • My Octopus Teacher

    ★★★★

  • The Racer

    ★★★½

  • The Long Goodbye

    ★★★★

  • Onward

    ★★★★

  • The Father

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★½

  • Time

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Little Women

    ★★★★

  • The Gentlemen

    ★★★★

  • 1917

  • Frozen II

  • Maleficent: Mistress of Evil

  • The Irishman

  • Downton Abbey

  • Jojo Rabbit

  • Knives Out

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Hope Gap

    ★★★★