Highest rated films

  • Arrival

    ★★★★½

  • Captain America: Civil War

    ★★★★

  • Central Intelligence

    ★★★½

  • The BFG

    ★★★½

  • Inside Out

    ★★★★½

  • L.A. Confidential

    ★★★★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★

  • Crazy, Stupid, Love.

    ★★★★

  • Fury

    ★★★★

  • A Most Violent Year

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 108 Films watched
  • 9 Average per month
  • 2.1 Average per week

Milestones

First Film

In Bruges

Jan 1

Last Film

Arrival

Dec 11

Genres, countries & languages

Drama
64 films
Comedy
39 films
Romance
30 films
Action
23 films
Adventure
21 films
Thriller
15 films
Crime
14 films
Family
10 films
Fantasy
10 films
Sci Fi
8 films
USA
98 films
UK
22 films
France
7 films
Canada
4 films
Germany
4 films
Italy
3 films
Belgium
2 films
China
2 films
Spain
1 film
English
106 films
French
13 films
German
9 films
Spanish
8 films
Chinese
6 films
Italian
5 films
Japanese
4 films
Korean
3 films
Cantonese
3 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

bas2804’s most liked review

High-Rise

High-Rise

Still not sure whether it was "good weird" or "bad weird".

More reviews

bas2804’s most liked list

Titanic
The Great Gatsby
King Kong

New York City in Movies

List of movies I made for an assignment for the course "New York City in Twentieth-Century Literature". I wanted to see whether the themes we found in the books we discussed, also returned in movies.

More lists

Highs and lows

Highest Average

City of God
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Suicide Squad
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Belgica
Average weighted rating:

3.2

Films bas2804 watched in 2016

  • Arrival
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Midnight in Paris
  • (500) Days of Summer
  • Doctor Strange
  • City of God
  • The Good Dinosaur
  • Bolt
  • Absolutely Fabulous: The Movie
  • When Harry Met Sally...
  • Me Before You
  • The Magnificent Seven
  • Mike and Dave Need Wedding Dates
  • 50/50
  • The Family
  • Central Intelligence
  • Inside Llewyn Davis
  • Baby Mama
  • The Best Years of Our Lives
  • The Big Short
  • Fury
  • Once Upon a Time in America
  • The English Patient
  • Home on the Range
  • Hannah and Her Sisters
  • The BFG
  • Crazy, Stupid, Love.
  • The Breakfast Club
  • L.A. Confidential
  • Serena
  • Moneyball
  • Good Will Hunting
  • Suicide Squad
  • Blue Velvet
  • Now You See Me 2
  • Before Midnight
  • The Blind Side
  • A Bigger Splash
  • Before Sunset
  • Manhattan
  • The Fundamentals of Caring
  • Before Sunrise
  • Finding Dory
  • High-Rise
  • Meet the Fockers
  • The Hangover Part II
  • Meet the Parents
  • The Great Mouse Detective
  • Leap Year
  • The Jungle Book
  • Still Alice
  • Vertigo
  • The Fault in Our Stars
  • Sucker Punch
  • Deadpool
  • North by Northwest
  • Inside Out
  • Burn After Reading
  • The Adjustment Bureau
  • Million Dollar Baby
  • Wet Hot American Summer
  • An Officer and a Gentleman
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Captain America: Civil War
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Shame
  • Morning Glory
  • The Wedding Date
  • 12 Years a Slave
  • Snowpiercer
  • The Hunt
  • Stardust
  • Zootopia
  • Finding Neverland
  • Life Is Beautiful
  • A Most Violent Year
  • Dallas Buyers Club
  • Frankenstein
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • V for Vendetta
  • Looper
  • Belgica
  • 40 Days and 40 Nights
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Crash
  • Raiders of the Lost Ark
  • The Grand Budapest Hotel
  • Pride & Prejudice
  • The Bridges of Madison County
  • Reservoir Dogs
  • War Horse
  • Chocolat
  • The Diary of a Teenage Girl
  • The Town
  • Bridget Jones's Diary
  • We Need to Talk About Kevin
  • Roman Holiday
  • Notting Hill
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • The Revenant
  • Pineapple Express
  • This Is 40
  • Fight Club
  • Gone with the Wind
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • In Bruges

World map

Highly rated films bas2804 is yet to see

  • The Odyssey
  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • Black Mirror: San Junipero
  • A Silent Voice
  • Sense8: Happy F*cking New Year

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more