• The Batman

    ★★★

  • Don't Look Up

    ★★★

  • Flashback

  • Red Notice

    ★★

  • Dune

    ★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Dangerous Lies

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • And Then We Danced

    ★★★½

  • Love, Death & Robots: Zima Blue

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Bird Box

    ★½

  • At Eternity's Gate

  • Burning

  • Coco

  • The Merciless

    ★★★½

  • Hidden Figures

    ★★★

  • The Young Pope

    ★★★★

  • Black Mirror: San Junipero

    ★★★★

  • Nocturnal Animals

    ★★½

  • Arrival

  • Your Name.

    ★★★

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Joy

    ★★★

  • Spotlight

    ★★★★

  • The Judge

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Rush

    ★★★½

  • Snowpiercer

    ★★★

  • 50/50

    ★★½

  • Detachment

  • Tangled

  • 127 Hours

    ★★★

  • The Invention of Lying

    ★½

  • Confessions of a Shopaholic

    ★★½

  • Synecdoche, New York

  • Zodiac

    ★★★★½

  • The Pursuit of Happyness

  • The Devil Wears Prada

    ★★

  • Magic Carpet Ride

    ★★★★

  • Corpse Bride

  • Sympathy for Lady Vengeance

    ★★★½

  • Howl's Moving Castle

  • Dead Man's Shoes

    ★★½

  • Where's Firuze?

    ★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★

  • Catch Me If You Can

  • A.I. Artificial Intelligence

    ★★★★

  • The Truman Show

  • The Devil's Advocate

    ★★½

  • Dead Poets Society

    ★★★

  • Persona