Sort by

based has logged 66 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
Edit this entry  
29
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Pig Walks

The Pig Walks

2002
×
Edit this entry  
28
The Village

The Village

2004
×
Edit this entry  
27
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
2 in the AM PM

2 in the AM PM

2006
×
Edit this entry  
25
Wagon Master

Wagon Master

1950
×
Read the review Edit this entry  
25
The Algerian War!

The Algerian War!

2014
×
Edit this entry  
24
The Unchanging Sea

The Unchanging Sea

2018
×
Edit this entry  
24
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
23
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
code-verse

code-verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
Read the review Edit this entry  
21
Workers for the Good Lord

Workers for the Good Lord

2000
×
Edit this entry  
21
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
Edit this entry  
21
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Favourite

The Favourite

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Lady Terminator

Lady Terminator

1989
×
Edit this entry  
19
Ariadne

Ariadne

2005
×
Edit this entry  
19
Sound of a Million Insects, Light of a Thousand Stars

Sound of a Million Insects, Light of a Thousand Stars

2015
×
Edit this entry  
19
Noroît

Noroît

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scoob!

Scoob!

2020
×
Edit this entry  
18
Nimic

Nimic

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Rhubarb

Rhubarb

2020
×
Edit this entry  
18
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Return

A Return

2018
×
Edit this entry  
17
Ars colonia

Ars colonia

2011
×
Edit this entry  
17
Split

Split

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
L'Eau de la Seine

L'Eau de la Seine

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
Read prior review Edit this entry  
15
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
Read the review Edit this entry  
15
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
Read the review Edit this entry  
14
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Double Team

Double Team

1997
×
Read the review Edit this entry  
14
Eureka

Eureka

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Revolutionary Girl Utena: The Adolescence of Utena

Revolutionary Girl Utena: The Adolescence of Utena

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Film Socialisme

Film Socialisme

2010
×
Edit this entry  
12
France Against the Robots

France Against the Robots

2020
×
Edit this entry  
12
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
Edit this entry  
11
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gerry

Gerry

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Five Year Diary, Reel 23: A Breakdown (and) After the Mental Hospital (September 1–December 13, 1982)

Five Year Diary, Reel 23: A Breakdown (and) After the Mental Hospital (September 1–December 13, 1982)

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Ryusei-Kacho

Ryusei-Kacho

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Wayward Cloud

The Wayward Cloud

2005
×
Edit this entry  
09
The Skywalk Is Gone

The Skywalk Is Gone

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry