Sort by

based has logged 54 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Snowball Fight

Snowball Fight

1897
×
Edit this entry  
28
Flesh

Flesh

1968
×
Edit this entry  
28
Stan Brakhage Exits the Cinema and Enters the Light of Day

Stan Brakhage Exits the Cinema and Enters the Light of Day

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rehearsals for Retirement

Rehearsals for Retirement

2007
×
Read prior review Edit this entry  
27
Stan Brakhage Exits the Cinema and Enters the Light of Day

Stan Brakhage Exits the Cinema and Enters the Light of Day

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
Edit this entry  
26
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
Edit this entry  
23
Eggshells

Eggshells

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
Read the review Edit this entry  
22
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
Edit this entry  
19
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
Edit this entry  
19
Bound for the Fields, the Mountains, and the Seacoast

Bound for the Fields, the Mountains, and the Seacoast

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
Edit this entry  
18
Vincent Gallo as Flying Christ

Vincent Gallo as Flying Christ

1981
×
Read the review Edit this entry  
18
Changeling

Changeling

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
Edit this entry  
17
A Night to Dismember

A Night to Dismember

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Runaway

Runaway

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
Edit this entry  
16
The Rocking Horsemen

The Rocking Horsemen

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
Edit this entry  
14
Three on a Couch

Three on a Couch

1966
×
Edit this entry  
14
Minute papillon

Minute papillon

2003
×
Edit this entry  
14
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
Edit this entry  
11
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
Edit this entry  
10
Slow Death

Slow Death

2000
×
Edit this entry  
10
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
Edit this entry  
10
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
Edit this entry  
09
August in the Water

August in the Water

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Take the 5:10 to Dreamland

Take the 5:10 to Dreamland

1976
×
Edit this entry  
09
Spin

Spin

2001
×
Edit this entry  
09
Antechamber

Antechamber

2008
×
Edit this entry  
09
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
Read prior review Edit this entry  
08
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
Edit this entry  
07
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Comingled Containers

Comingled Containers

1996
×
Edit this entry  
07
Comingled Containers

Comingled Containers

1996
×
Edit this entry  
07
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
Read the review Edit this entry  
06
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
Read the review Edit this entry  
06
Time Piece

Time Piece

1965
×
Edit this entry  
06
Conquest

Conquest

1983
×
Read prior review Edit this entry  
06
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
Read the review Edit this entry  
05
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
Edit this entry  
05
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Ladies Man

The Ladies Man

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Split

Split

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry