Sort by

based has logged 52 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Variant Chants

Variant Chants

1983
×
Edit this entry  
30
YA PRIVATE SKY

YA PRIVATE SKY

2001
×
Edit this entry  
30
Isn't Anyone Alive?

Isn't Anyone Alive?

2012
×
Edit this entry  
30
Le Secret de la chambre noire

Le Secret de la chambre noire

2016
×
Edit this entry  
29
The Rainbow Pass

The Rainbow Pass

1937
×
Edit this entry  
29
Concrescence

Concrescence

1996
×
Edit this entry  
29
In Order Not to Be Here

In Order Not to Be Here

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
Edit this entry  
28
Hot Ticket

Hot Ticket

1993
×
Edit this entry  
28
Polly Two

Polly Two

2018
×
Edit this entry  
28
Melting

Melting

1965
×
Read the review Edit this entry  
28
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Journey to the Shore

Journey to the Shore

2015
×
Edit this entry  
27
Fragile as the World

Fragile as the World

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Last Days in a Lonely Place

Last Days in a Lonely Place

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Rehearsals for Retirement

Rehearsals for Retirement

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
Edit this entry  
26
humming, fast and slow

humming, fast and slow

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
26
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
Edit this entry  
25
Crash

Crash

1996
×
Read the review Edit this entry  
25
Future Story

Future Story

2020
×
Edit this entry  
25
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Homeless

Homeless

2000
×
Edit this entry  
24
The Brood

The Brood

1979
×
Edit this entry  
23
Toolbox Murders

Toolbox Murders

2004
×
Read the review Edit this entry  
23
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
Edit this entry  
21
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Love in the Time of Twilight

Love in the Time of Twilight

1995
×
Edit this entry  
20
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Zig~Zag

Zig~Zag

1980
×
Edit this entry  
19
Christine

Christine

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Nomad

Nomad

1982
×
Edit this entry  
18
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
Edit this entry  
17
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
Read prior review Edit this entry  
16
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mekong Hotel

Mekong Hotel

2012
×
Edit this entry  
13
Switching - Goodbye Me

Switching - Goodbye Me

2007
×
Edit this entry  
11
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
Edit this entry  
11
Captain Lightfoot

Captain Lightfoot

1955
×
Edit this entry  
10
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Slender Man

Slender Man

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
Edit this entry  
08
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Solidarity

Solidarity

1973
×
Edit this entry  
07
Wendigo

Wendigo

2001
×
Edit this entry  
06
The Snowman

The Snowman

1995
×
Edit this entry  
05
Anne of the Indies

Anne of the Indies

1951
×
Edit this entry  
05
Stan Brakhage Exits the Cinema and Enters the Light of Day

Stan Brakhage Exits the Cinema and Enters the Light of Day

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Butterfly Murders

The Butterfly Murders

1979
×
Edit this entry