Sort by

basedghostpurrp has logged 292 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Europa

Europa

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lamp Life

Lamp Life

2020
×
Edit this entry  
20
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Kids Return

Kids Return

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Edit this entry  
09
Memories

Memories

1995
×
Read the review Edit this entry  
06
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
28
Goodbye South, Goodbye

Goodbye South, Goodbye

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Greetings from Africa

Greetings from Africa

1996
×
Edit this entry  
25
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Ryuichi Sakamoto: async Live at the Park Avenue Armory

Ryuichi Sakamoto: async Live at the Park Avenue Armory

2018
×
Edit this entry  
20
In the Basement

In the Basement

2014
×
Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Edit this entry  
05
Time

Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
29
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★½
Edit this entry  
29
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★½
Edit this entry  
28
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Heliography

Heliography

1979
×
Edit this entry  
26
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Avec Bernardo

Avec Bernardo

1991
×
Edit this entry  
20
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ninja Scroll

Ninja Scroll

1993
×
★★★½
Edit this entry  
19
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
RahXephon

RahXephon

2002
×
Read the review Edit this entry  
09
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★½
Edit this entry  
06
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★½
Edit this entry  
06
In My Room

In My Room

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★
Edit this entry  
28
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
High and Low

High and Low

1963
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★
Edit this entry