Sort by

basharmousa has logged 145 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Call

The Call

2020
×
★★
Edit this entry  
29
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
The Willoughbys

The Willoughbys

2020
×
Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★
Edit this entry  
11
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
07
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Edit this entry  
04
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Edit this entry  
22
Revanche

Revanche

2008
×
★★★★
Edit this entry  
22
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
09
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Binding

The Binding

2020
×
★★
Edit this entry  
03
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Edit this entry  
23
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
#Alive

#Alive

2020
×
★★
Edit this entry  
11
You're Next

You're Next

2011
×
Edit this entry  
08
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
Edit this entry  
05
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★
Edit this entry  
11
3 Faces

3 Faces

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Game

The Game

1997
×
★★★
Edit this entry  
08
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
Edit this entry  
08
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★
Edit this entry  
07
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Krisha

Krisha

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★
Edit this entry  
04
Session 9

Session 9

2001
×
Edit this entry  
03
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★
Edit this entry  
30
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★
Edit this entry  
27
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★
Edit this entry  
23
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★
Edit this entry  
20
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★
Edit this entry  
15
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★
Edit this entry  
13
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
Run All Night

Run All Night

2015
×
★★
Edit this entry  
10
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★
Edit this entry  
10
Running with the Devil

Running with the Devil

2019
×
★★
Edit this entry