Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Merlin

Merlin

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
18
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
First Cow

First Cow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Late Night

Late Night

2019
×
Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
Edit this entry  
03
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Beaver

The Beaver

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Muppets

The Muppets

2011
×
Edit this entry  
01
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
Edit this entry  
01
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Onward

Onward

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★½
Edit this entry  
26
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Abominable

Abominable

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Baby Boom

Baby Boom

1987
×
Edit this entry  
14
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★
Edit this entry  
12
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★
Read the review Edit this entry