• Hail, Caesar!

    ★★

  • Sing Street

    ★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

  • The Martian

    ★★★★

  • Spotlight

    ★★★★

  • Inside Out

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★½

  • Avengers: Age of Ultron

  • Brooklyn

    ★★★★

  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★½

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

  • Interstellar

    ★★★★½

  • Big Hero 6

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • Guardians of the Galaxy

  • The Trip to Italy

    ★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★½

  • The Lego Movie

    ★★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★★

  • Boyhood

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★½

  • Frozen

    ★★★★

  • The Hunger Games: Catching Fire

  • Thor: The Dark World

    ★★

  • Captain Phillips

    ★★★

  • Prisoners

    ★★

  • Snowpiercer

    ★★

  • The Wind Rises

    ★½

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★

  • Star Trek Into Darkness

  • Iron Man 3

    ★★★

  • Zero Dark Thirty

    ★★★★

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★

  • Wreck-It Ralph

    ★★

  • Skyfall

  • Argo

    ★★★½

  • Pitch Perfect

  • Looper

    ★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★½

  • Frances Ha

    ★★★

  • The Act of Killing

    ★★★½

  • The Dark Knight Rises

    ★★

  • Brave

    ★★

  • Moonrise Kingdom

  • The Avengers

    ★★★

  • The Hunger Games

  • Big Miracle

    ★★½

  • The Muppets

  • Moneyball

    ★★★

  • The Help

    ★★★

  • Captain America: The First Avenger

    ★★★

  • Crazy, Stupid, Love.

    ★★

  • X-Men: First Class

  • Once Upon a Time in Anatolia

    ★★★

  • The Tree of Life

    ★★★½

  • Bridesmaids

    ★★★★

  • Thor

  • The Beaver

    ★★½

  • Tangled

    ★★★★½

  • The Social Network

  • The King's Speech

    ★★★½

  • Inception

    ★★★★½

  • Toy Story 3

  • Iron Man 2

  • How to Train Your Dragon

  • Winter's Bone

    ★★★★

  • Avatar

  • Fantastic Mr. Fox