• Inglourious Basterds

  • Up

    ★★★★

  • Star Trek

  • Coraline

    ★★★★

  • Burn After Reading

  • Ponyo

    ★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • WALL·E

    ★★★½

  • Kung Fu Panda

  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

  • Slumdog Millionaire

  • Iron Man

  • I Am Legend

  • There Will Be Blood

    ★★★½

  • Into the Wild

  • Juno

  • Superbad

  • Transformers

  • Ratatouille

  • No Country for Old Men

  • Spider-Man 3

  • Casino Royale

  • Night at the Museum

  • The Prestige

    ★★★★★

  • The Departed

  • Pan's Labyrinth

  • The Devil Wears Prada

    ★★★★

  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

  • X-Men: The Last Stand

  • Cars

    ★½

  • Little Miss Sunshine

  • King Kong

    ★½

  • The 40 Year Old Virgin

  • Batman Begins

    ★★★★★

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★

  • Million Dollar Baby

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★

  • The Incredibles

    ★★★★★

  • Collateral

    ★★★★

  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

  • The Notebook

  • Spider-Man 2

    ★★★★

  • Napoleon Dynamite

    ★★★★★

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

  • Shrek 2

    ★★★★

  • Mean Girls

    ★★★★½

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • Big Fish

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • Elf

  • Lost in Translation

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

  • Finding Nemo

    ★★★★★

  • The Matrix Reloaded

  • X2

    ★★★★

  • Catch Me If You Can

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • Adaptation.

  • Harry Potter and the Chamber of Secrets

  • Minority Report

  • The Bourne Identity

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

  • Spider-Man

  • A Beautiful Mind

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Ocean's Eleven

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★½

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Shrek

    ★★★★

  • Moulin Rouge!

    ★★★★

  • Donnie Darko

    ★½

  • Cast Away