• Tenet

    ★★½

  • Peninsula

    ★★

  • The Invisible Man

    ★★★

  • Minari

    ★★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

    ★★½

  • Cats

    ½

  • 1917

    ★★★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • The Platform

    ★★½

  • The King

    ★★★

  • Joker

    ★★

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★½

  • The Lion King

    ★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Aladdin

    ★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★½

  • Triple Frontier

    ★★½

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★½

  • Swing Kids

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Bohemian Rhapsody

  • High Life

    ★★★½

  • mid90s

    ★★

  • Free Solo

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Operation Finale

    ★★

  • Roma

    ★★★★½

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★★

  • Flavors of Youth

    ★★★★

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • Capernaum

    ★★★★

  • Burning

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★½

  • Bao

    ★★★★½

  • Pacific Rim: Uprising

    ★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Love, Simon

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★★½

  • The Post

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

  • Paddington 2

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Kingsman: The Golden Circle

    ★★

  • Unicorn Store

    ★★★

  • I, Tonya

    ★★★½

  • It

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★½

  • Logan Lucky

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

  • Oh, Hello on Broadway