Sort by

bassi has logged 141 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
Read the review Edit this entry  
01
Elephant

Elephant

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
25
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★½
Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Slacker

Slacker

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Under the Blossoming Cherry Trees

Under the Blossoming Cherry Trees

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thirst

Thirst

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Martin

Martin

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Amusement Park

The Amusement Park

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Teeth

Teeth

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
Read the review Edit this entry  
02
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
A Man Amidst Bees

A Man Amidst Bees

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Malignant

Malignant

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Love Meetings

Love Meetings

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Anything Else

Anything Else

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
That Man from Rio

That Man from Rio

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Happening

The Happening

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gags the Clown

Gags the Clown

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry