Sort by

Batel has logged 80 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Edit this entry  
26
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Twilight

Twilight

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Constantine

Constantine

2005
×
★★★
Edit this entry  
23
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Sherlock: The Reichenbach Fall

Sherlock: The Reichenbach Fall

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Sherlock: The Hounds of Baskerville

Sherlock: The Hounds of Baskerville

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
Sherlock: A Scandal in Belgravia

Sherlock: A Scandal in Belgravia

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Gangs of Wasseypur - Part 2

Gangs of Wasseypur - Part 2

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
31
102 Not Out

102 Not Out

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dream Girl

Dream Girl

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Rockstar

Rockstar

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Swades

Swades

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Batman Ninja

Batman Ninja

2018
×
★★★
Edit this entry