Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★½
Edit this entry  
20
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Edit this entry  
20
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Edit this entry  
14
The Guardian

The Guardian

1990
×
★★★
Edit this entry  
06
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Basquiat

Basquiat

1996
×
★★★½
Edit this entry  
07
You'll Like My Mother

You'll Like My Mother

1972
×
★★★
Edit this entry  
06
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★½
Edit this entry  
30
No Way to Treat a Lady

No Way to Treat a Lady

1968
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Carpetbaggers

The Carpetbaggers

1964
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★
Edit this entry  
26
When Worlds Collide

When Worlds Collide

1951
×
★★★
Edit this entry  
25
Night Falls on Manhattan

Night Falls on Manhattan

1996
×
★★★★
Edit this entry  
25
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Current War

The Current War

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Samurai III: Duel at Ganryu Island

Samurai III: Duel at Ganryu Island

1956
×
★★★★
Edit this entry  
15
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Edit this entry  
13
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
09
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Samurai II: Duel at Ichijoji Temple

Samurai II: Duel at Ichijoji Temple

1955
×
★★★★
Edit this entry  
29
Samurai I: Musashi Miyamoto

Samurai I: Musashi Miyamoto

1954
×
★★★½
Edit this entry  
16
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★½
Edit this entry  
11
Junebug

Junebug

2005
×
★★★
Edit this entry  
08
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★½
Edit this entry  
26
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★
Edit this entry  
19
Uncommon Valor

Uncommon Valor

1983
×
★★★
Edit this entry  
16
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★½
Edit this entry  
14
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Duellists

The Duellists

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Sorry, Wrong Number

Sorry, Wrong Number

1948
×
★★★
Edit this entry  
07
I Married a Monster from Outer Space

I Married a Monster from Outer Space

1958
×
★★★
Edit this entry  
07
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1979
×
★★★½
Edit this entry  
04
Waterloo

Waterloo

1970
×
★★★½
Edit this entry  
03
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Clash of the Titans

Clash of the Titans

1981
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dr. Phibes Rises Again

Dr. Phibes Rises Again

1972
×
★★½
Edit this entry  
13
Dune

Dune

1984
×
★★★
Edit this entry  
26
The Bells of St. Mary's

The Bells of St. Mary's

1945
×
★★★★
Edit this entry  
26
Extraction

Extraction

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Houdini

Houdini

1953
×
★★★★
Edit this entry  
13
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★
Edit this entry  
12
Birdy

Birdy

1984
×
★★★★
Edit this entry