Cathal has logged 52 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Bright

Bright

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Stronger

Stronger

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Justice League

Justice League

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Hero

The Hero

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Wheelman

Wheelman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
1922

1922

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
Spielberg

Spielberg

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Am Heath Ledger

I Am Heath Ledger

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Death Note

Death Note

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
American Made

American Made

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Trip to Spain

The Trip to Spain

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Anthropoid

Anthropoid

2016
×
Edit this entry  
06
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry