• Pinocchio

  • His Girl Friday

    ★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★★½

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★½

  • The Wizard of Oz

  • You Can't Take It with You

    ★★★★

  • The Adventures of Robin Hood

  • The Life of Emile Zola

    ★★★½

  • The Great Ziegfeld

    ★★★

  • Mutiny on the Bounty

    ★★★★½

  • The Bride of Frankenstein

  • It Happened One Night

    ★★★★½

  • The Invisible Man

  • King Kong

  • Cavalcade

    ★★★

  • Grand Hotel

    ★★★★

  • Scarface

  • The Mummy

  • Frankenstein

  • The Public Enemy

  • Dracula

  • Cimarron

    ★★½

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★★½

  • The Broadway Melody

    ★★½

  • Wings

    ★★★★½