RSS feed for BattleshipSteve

BattleshipSteve has logged 314 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Don't Let Go

Don't Let Go

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Perfect Stranger

Perfect Stranger

2007
×
Read the review Edit this entry  
21
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Angel Has Fallen

Angel Has Fallen

2019
×
Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
The King

The King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
All the Boys Love Mandy Lane

All the Boys Love Mandy Lane

2006
×
★★
Edit this entry  
11
Proud Mary

Proud Mary

2018
×
★½
Edit this entry  
09
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★½
Edit this entry  
07
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★
Edit this entry  
05
Wounds

Wounds

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★½
Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Misery

Misery

1990
×
★★½
Edit this entry  
29
The Informant!

The Informant!

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
Snowden

Snowden

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★½
Edit this entry  
22
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★
Edit this entry  
22
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★
Edit this entry  
17
Varsity Blues

Varsity Blues

1999
×
★★
Edit this entry  
17
Crossing Over

Crossing Over

2009
×
★½
Edit this entry  
16
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Reprisal

Reprisal

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Anna

Anna

2019
×
★½
Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★½
Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Shaft

Shaft

2019
×
★½
Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Hush

Hush

2016
×
★★½
Edit this entry  
05
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★
Edit this entry  
04
Stuber

Stuber

2019
×
★★
Edit this entry  
02
Middle Men

Middle Men

2009
×
★★
Edit this entry  
30
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry