sam has logged 117 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scream 4

Scream 4

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
La Leyenda Negra

La Leyenda Negra

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Generation Kill

Generation Kill

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Plan B

Plan B

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Exterminate All the Brutes

Exterminate All the Brutes

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Loki

Loki

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Who's Your Teacher

Who's Your Teacher

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Porno

Porno

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
We Have Always Lived in the Castle

We Have Always Lived in the Castle

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
You're Next

You're Next

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry