2013

Barry Skelly Barry Skelly’s year in review

Barry’s highest rated films

  • Life of Pi

    ★★★★★

  • The King's Speech

    ★★★★★

  • When the Wind Blows

    ★★★★★

  • The Machinist

    ★★★★★

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★★

  • Moonwalker

    ★★★★

  • Shaft's Big Score!

    ★★★★

  • Elf

    ★★★★

  • Arthur Christmas

    ★★★★

  • Pinocchio

    ★★★★

  • Toy Story of Terror!

    ★★★★

  • Puss in Boots

    ★★★★

  • The Saint of Fort Washington

    ★★★★

  • The Iron Lady

    ★★★★

  • The Witches

    ★★★★

  • Laboratory of the Devil

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 245 Films watched
  • 20.4 Average per month
  • 4.7 Average per week

Milestones

First Film

Killer Nerd

Jan 8

Last Film

Time Bandits

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Horror
89 films
Thriller
88 films
Action
79 films
Comedy
72 films
Drama
60 films
Sci Fi
43 films
Crime
39 films
Adventure
33 films
Fantasy
24 films
Family
16 films
USA
168 films
UK
55 films
Canada
16 films
France
14 films
Germany
14 films
Italy
12 films
Hong Kong
5 films
Spain
4 films
Australia
4 films
Japan
3 films
English
235 films
Spanish
20 films
French
15 films
Italian
12 films
German
11 films
Russian
7 films
Portuguese
5 films
Chinese
5 films
Japanese
4 films
Polish
4 films

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Barry’s most liked review

Ghostwatch

★★★★

Controversial piece of television this was back in the day (1992). I stuck it on thinking that it would degrade its scariness with age, but how wrong I was. Still packs an unbelievable punch and is still unbelievably scary. Michael Parkinson does a brilliant job of keeping it all going.…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Mother
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

Alone in the Dark
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

The Cabin in the Woods
Average weighted rating:

3.6

Most Obscure

Beyond Remedy

Films watched in 2013

  • Time Bandits
  • Moonwalker
  • Shaft's Big Score!
  • War
  • Canadian Bacon
  • Apollo 18
  • Young Guns II
  • Elf
  • Identity Thief
  • Arthur Christmas
  • Life of Pi
  • Pinocchio
  • Jack-Jack Attack
  • Toy Story of Terror!
  • Boogeyman 2
  • The Last Airbender
  • Puss in Boots
  • Lady Chatterley's Lover
  • Diamond Dogs
  • Turbulence
  • The Marine 2
  • She'll Be Wearing Pink Pyjamas
  • Despicable Me 2
  • The Saint of Fort Washington
  • The Vindicator
  • Short Time
  • Street Hunter
  • Heart Condition
  • Death and the Maiden
  • The Iron Lady
  • The Witches
  • Blue Thunder
  • The Tourist
  • Hider in the House
  • Laboratory of the Devil
  • Isolation
  • Weird Science
  • Ninja III: The Domination
  • Idle Hands
  • It Couldn't Happen Here
  • Dad's Army
  • Repo Men
  • Jonah Hex
  • The Offence
  • Less than Zero
  • Hard Candy
  • Labyrinth
  • Colors
  • The Reef
  • Curse of Chucky
  • Robot Jox
  • Videodrome
  • The Calcium Kid
  • Bronson
  • Amityville II: The Possession
  • Skeleton Coast
  • 9 1/2 Ninjas!
  • Cybernator
  • Die-ner (Get It?)
  • Shrooms
  • Sleepwalkers
  • Emanuelle in America
  • Golden Ninja Warrior
  • Beer League
  • Casualties of War
  • Alone in the Dark
  • Slave
  • Evilspeak
  • Zombie Lake
  • The Rage: Carrie 2
  • Tears of the Sun
  • 16 Blocks
  • Nazi Zombies
  • 28 Weeks Later
  • Demons Never Die
  • The Indian Runner
  • Half Past Dead 2
  • Resident Evil: Extinction
  • Hollywood Chainsaw Hookers
  • Paul Blart: Mall Cop
  • The Prophecy II
  • The Prophecy
  • Neds
  • Unstoppable
  • Halloween II
  • I Spit on Your Grave
  • The Pink Panther
  • Dredd
  • Witchfinder General
  • Kickboxer 4: The Aggressor
  • Predators
  • The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
  • The Beast Must Die
  • Jack and Jill
  • The Firm
  • Salvador
  • Play Misty for Me
  • Gulliver's Travels
  • The Mission
  • Zombie vs. Ninja
  • Ninja Dragon
  • Plato's Run
  • Inferno
  • Basket Case
  • The Keep
  • Turistas
  • Diary of the Dead
  • Tenebre
  • Beyond Remedy
  • An American Werewolf in Paris
  • Another Stakeout
  • The Cat Returns
  • Cut and Run
  • Henry II: Portrait of a Serial Killer
  • Emmanuelle and the Last Cannibals
  • The New York Ripper
  • The Midnight Meat Train
  • Them
  • Hell Comes to Frogtown
  • Boiling Point
  • White Phantom
  • Poison Ivy
  • Bloodsport: The Dark Kumite
  • Chained Heat
  • Cage II: The Arena of Death
  • Bloodfist II
  • Bloodfist
  • Bloodsport III
  • Silent Assassins
  • Savage Streets
  • No Dead Heroes
  • Hands of Steel
  • Mum & Dad
  • Shaft in Africa
  • Terror Trap
  • The Reaping
  • Scream 4
  • They
  • Manhunt
  • Scanners III: The Takeover
  • The Frighteners
  • Saw VI
  • Howling III: The Marsupials
  • The Devil's Rejects
  • The Howling: Reborn
  • The People Under the Stairs
  • See No Evil
  • Limitless
  • Machete
  • Anvil! The Story of Anvil
  • Unleashed
  • Coraline
  • Tropic Thunder
  • Wild Hogs
  • Mr. Bean's Holiday
  • Monster Man
  • The Punisher
  • Tyson
  • Dark Water
  • Next
  • Mother
  • Buffalo '66
  • Good Luck Chuck
  • Bandslam
  • Escape to Athena
  • The Libertine
  • Terminator Salvation
  • Resident Evil: Apocalypse
  • Blue Streak
  • Goon
  • The Haunting in Connecticut
  • Son of Rambow
  • The King's Speech
  • Amityville: The Evil Escapes
  • Deuce Bigalow: European Gigolo
  • Candyman
  • Predator
  • Avenging Force
  • American Ninja 3: Blood Hunt
  • Beowulf
  • The Last Stand
  • Riki-Oh: The Story of Ricky
  • Bullseye!
  • The Lair of the White Worm
  • A Scanner Darkly
  • Bride of Re-Animator
  • We Own the Night
  • North Sea Hijack
  • American Gigolo
  • My Stepmother is an Alien
  • King of New York
  • BraveStarr: The Legend
  • Natural Born Killers
  • TNT Jackson
  • Class of Nuke 'Em High 2: Subhumanoid Meltdown
  • A Nymphoid Barbarian in Dinosaur Hell
  • Hobgoblins
  • When the Wind Blows
  • Howling V: The Rebirth
  • The Mutilator
  • Track of the Moon Beast
  • Little Nikita
  • The Monster Squad
  • The Wizard of Speed and Time

See all 245

Highly rated films Barry missed

  • No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad
  • Before Midnight
  • Short Term 12
  • Her
  • Hope
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Bo Burnham: What.
  • 12 Years a Slave

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more