2014

Barry Skelly Barry Skelly’s year in review

Barry’s highest rated films

  • Bait

    ★★★★

  • The Deadly Spawn

    ★★★★

  • Red Road

    ★★★★

  • The Lego Movie

    ★★★★

  • Black Tar Heroin: The Dark End of the Street

    ★★★★

  • High on Crack Street: Lost Lives in Lowell

    ★★★★

  • The Snowman

    ★★★★

  • Faster, Pussycat! Kill! Kill!

    ★★★★

  • The Band That Wouldn't Die

    ★★★★

  • The Two Escobars

    ★★★★

  • Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God

    ★★★★

  • Little Shop of Horrors

    ★★★★

  • Bernie & Ernie

    ★★★★

  • More than Honey

    ★★★★

  • Small Potatoes: Who Killed the USFL?

    ★★★★

  • Good Ol’ Freda

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 421 Films watched
  • 35.1 Average per month
  • 8.1 Average per week

Milestones

First Film

Faster

Jan 1

Last Film

SS Camp 5: Women's Hell

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Comedy
134 films
Drama
115 films
Horror
105 films
Thriller
105 films
Action
92 films
Sci Fi
52 films
Crime
51 films
Documentary
51 films
Romance
41 films
Adventure
36 films
USA
237 films
UK
66 films
Italy
32 films
France
22 films
Germany
20 films
Canada
16 films
Spain
9 films
Australia
8 films
Japan
8 films
Hong Kong
6 films
English
376 films
Italian
35 films
French
31 films
Spanish
23 films
German
16 films
Russian
7 films
Japanese
6 films
Korean
6 films
Cantonese
5 films
Chinese
4 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 2

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Barry’s most liked review

The Jazz Singer

★★

I remember having good memories of this film with my late father and grandfather absolutely blaring the film when I came back from school. Bloody heartbreaking that the actual movie isn't very good. It's really poor to be honest. It's the soundtrack that really saved it. If it had terrible songs, it would be absolutely mind-boggling awful.

Neil Diamond out-acts Laurence Olivier too. Weird.

More reviews

Barry’s most liked list

Movie VHS I Own

Here is a list containing all of the VHS films I have grabbed over the years.

ADDED: April 2018..
Most of these have now ended up in the VHS graveyard unfortunately. Oh well. Wipes away a tear.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Paperman
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

Epic Movie
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

The Lego Movie
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Emmanuelle in Soho

Films watched in 2014

  • SS Camp 5: Women's Hell
  • Bare Behind Bars
  • Private Lessons
  • Bait
  • Beast in Space
  • The Deadly Spawn
  • The Wee Man
  • Carry On Sergeant
  • Two Moon Junction
  • Nina's Heavenly Delights
  • Red Road
  • Nativity!
  • Young Lady Chatterley
  • Ride Along
  • The Lego Movie
  • Emmanuelle Queen of the Galaxy
  • Emmanuelle in the Country
  • Future Fear
  • Sister Emanuelle
  • Cop Game
  • Black Tar Heroin: The Dark End of the Street
  • Satan's Baby Doll
  • Papaya: Love Goddess of the Cannibals
  • High on Crack Street: Lost Lives in Lowell
  • The Snowman
  • Faster, Pussycat! Kill! Kill!
  • Confessions from the David Galaxy Affair
  • The Band That Wouldn't Die
  • The Two Escobars
  • Free Spirits
  • Mea Maxima Culpa: Silence in the House of God
  • Dreams of a Life
  • The Nine Lives of Fritz the Cat
  • Little Shop of Horrors
  • Bernie & Ernie
  • More than Honey
  • Our Day Will Come
  • Small Potatoes: Who Killed the USFL?
  • Good Ol’ Freda
  • Straight Outta L.A.
  • Camp 14: Total Control Zone
  • Strip Nude for Your Killer
  • Emmanuelle in Soho
  • Skeletons
  • Comfort and Joy
  • St. Vincent
  • Commando Leopard
  • Snakehead Swamp
  • Tokyo!
  • 3-Iron
  • White Cannibal Queen
  • Spaced Out
  • With These Hands
  • Into the Wind
  • Zeta One
  • Benji
  • Best Worst Movie
  • Demons
  • The Best That Never Was
  • Ghidorah, the Three-Headed Monster
  • Don't Torture a Duckling
  • Princess Yang Kwei Fei
  • Three Monkeys
  • Pantani: The Accidental Death of a Cyclist
  • Your Friend the Rat
  • Video Nasties: Draconian Days
  • Brian and the Boz
  • Mad Ron's Prevues from Hell
  • Oasis of the Zombies
  • Sacred Flesh
  • Visions of Ecstasy
  • Zombie High
  • Cockneys vs Zombies
  • Night of the Living Dead
  • Youth in Revolt
  • Essex Boys Retribution
  • Saving Santa
  • Hercules
  • Evocateur: The Morton Downey Jr. Movie
  • Baron Blood
  • The Croods
  • John Dies at the End
  • All Is Bright
  • Luisa Is Not Home
  • Belle de Jour
  • Head-On
  • Elevator to the Gallows
  • Phase IV
  • Election
  • The Story of O
  • DeepStar Six
  • No Man's Land: The Rise of Reeker
  • Reform School Girls
  • Sharknado
  • Code Name: Wild Geese
  • A Very Harold & Kumar Christmas
  • Hilary and Jackie
  • Modern Problems
  • Transylvania 6-5000
  • Three and Out
  • White Collar Hooligan 2: England Away
  • Black Christmas
  • Visiting Hours
  • The Vampire Lovers
  • Muhammad and Larry
  • No Más
  • April Fool's Day
  • Love Bite
  • Bobby Fischer Against the World
  • Half Baked
  • Baby Geniuses
  • Damned by Dawn
  • Rat Man
  • Scenic Route
  • Paperman
  • Kicks
  • A Fighting Man
  • Virgin Witch
  • Thursday
  • Blank Check
  • Frankenweenie
  • Flavia the Heretic
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Mater and the Ghostlight
  • Cool World
  • Butterfly Kiss
  • Lake Placid: The Final Chapter
  • Save Me
  • 976-EVIL
  • The Man with Two Brains
  • Walled In
  • Flanders
  • Revenge
  • Whale Rider
  • The Disappearance of Alice Creed
  • Body Parts
  • Bullet Boy
  • Manina, the Lighthouse-Keeper's Daughter
  • Michael Clayton
  • Tears of the Black Tiger
  • Police
  • The Magic Gloves
  • Wimbledon Stage
  • Baba Yaga
  • Black Emanuelle
  • The Letter
  • The Phantom of the Opera
  • The Coed and the Zombie Stoner
  • The Rise & Fall of a White Collar Hooligan
  • The Private Lives of Pippa Lee
  • After Midnight
  • A Single Man
  • Hell Baby
  • Bullet to the Head
  • Emmanuelle II
  • The Ups and Downs of a Handyman
  • Rumble in the Bronx
  • Almost Human
  • The Funhouse
  • Hero and the Terror
  • Open Season 3
  • Deep Red
  • Turtle Power: The Definitive History of the Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Willow Creek
  • The Evictors
  • The Shaggy D.A.
  • The Canyons
  • Uncommon Valor
  • The Call
  • The Harry Hill Movie
  • Inescapable
  • Dangerous Mind of a Hooligan
  • Frogs
  • Sorority House Massacre
  • Sorority House Massacre II
  • Pinocchio's Revenge
  • Demonic Toys
  • Ceasefire Massacre
  • Pauline at the Beach
  • Old Joy
  • The Skull
  • Night of the Demons 2
  • The Stuff
  • Burke & Hare
  • The Mafu Cage
  • Westworld
  • Bats
  • Faces of Death IV
  • F/X
  • Bellman and True
  • The Black Cobra
  • Slugs
  • Chato's Land
  • Caveman
  • The Boys in Blue
  • Salt
  • Rentadick
  • In the Shadow of the Moon
  • Emmanuelle 5
  • Condorman
  • Company Business
  • Swamp Thing
  • Bad Lieutenant
  • Chains of Gold

See all 421

Highly rated films Barry missed

  • Over the Garden Wall
  • Whiplash
  • The Look of Silence
  • Mommy
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more