2015

Barry Skelly Barry Skelly’s year in review

Barry’s highest rated films

  • Yemen's Reluctant Revolutionary

    ★★★★★

  • The Terminator

    ★★★★★

  • After Porn Ends

    ★★★★

  • Cannibal Ferox

    ★★★★

  • The Snowman

    ★★★★

  • Silver Streak

    ★★★★

  • The Boy in the Striped Pyjamas

    ★★★★

  • Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

    ★★★★

  • Cat in the Brain

    ★★★★

  • Song of the South

    ★★★★

  • Katzelmacher

    ★★★★

  • I Believe in Miracles

    ★★★★

  • Minions

    ★★★★

  • David Bowie: Glass Spider

    ★★★★

  • The Art of Love

    ★★★★

  • Another Country

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 443 Films watched
  • 36.9 Average per month
  • 8.5 Average per week

Milestones

First Film

Mata Hari

Jan 1

Most Watched

Emmanuelle in Space 5: A Time to Dream

twice

Love Rites

twice

The Beast

twice

Last Film

Fanny & Elvis

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Horror
153 films
Drama
125 films
Thriller
88 films
Comedy
87 films
Action
76 films
Documentary
70 films
Sci Fi
61 films
Romance
38 films
Adventure
34 films
Crime
34 films
USA
203 films
UK
76 films
Italy
62 films
France
39 films
Germany
20 films
Canada
17 films
Spain
15 films
Australia
12 films
Hong Kong
10 films
Japan
6 films
English
364 films
Italian
69 films
French
36 films
German
33 films
Spanish
28 films
Japanese
7 films
Russian
6 films
Chinese
5 films
Korean
5 films
Cantonese
4 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Barry’s most liked review

The Beast

★★★★

Absolutely mental 70s Euro-porn film. In this one, a major family, falling on hard-times, is absolutely overjoyed when another family, with money, decides they want their daughter marrying the other families son. Little do they know that there is something rather odd about the son. He's awfully hairy for a…

More reviews

Barry’s most liked list

Movies I've Watched in 2015

Hi! This list will show you all of the films I have watched throughout 2015.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

La Jetée
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Scary Movie 5
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

The Terminator
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Sex in an Epidemic

Films watched in 2015

  • Fanny & Elvis
  • Black Emanuelle
  • Vampyros Lesbos
  • National Lampoon's Vacation
  • After Porn Ends
  • Grunt! The Wrestling Movie
  • Emmanuelle: A Hard Look
  • The Alcove
  • Emanuelle Around the World
  • Cannibal Ferox
  • The Pirates! In an Adventure with Scientists!
  • Jake Speed
  • Scary Movie 5
  • Monster Hunter
  • The Snowman
  • Romance
  • Ghost Chase
  • Creepshow 3
  • Dawg Fight
  • Silver Streak
  • Circus
  • The Boy in the Striped Pyjamas
  • Night and Day
  • 11 Days 11 Nights Part 3
  • Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy
  • Fists of Iron
  • Alligator
  • The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water
  • Grand Theft Auto
  • Venus in Furs
  • Xtro
  • Samurai Cop
  • Cat in the Brain
  • Song of the South
  • Sex and the Other Woman
  • '71
  • Love Meetings
  • Love Is Colder Than Death
  • Katzelmacher
  • Night of the Comet
  • First Desires
  • The Internecine Project
  • I Believe in Miracles
  • Emmanuelle in Space 5: A Time to Dream
  • The Golden Child
  • Immoral Women
  • Body Chemistry 4: Full Exposure
  • Australia After Dark
  • In a Glass Cage
  • Body Chemistry II: Voice of a Stranger
  • Body Chemistry
  • Minions
  • David Bowie: Glass Spider
  • Young Lady Chatterley
  • Shocking Asia III: After Dark
  • If I Want to Whistle, I Whistle
  • The Boogey Man
  • The Art of Love
  • Grizzly
  • Mandroid
  • Beach Babes from Beyond
  • Beach Babes 2: Cave Girl Island
  • Story of a Cloistered Nun
  • Heartless
  • Shock Waves
  • Ooga Booga
  • Dance with a Stranger
  • Another Country
  • Assault
  • The Initiation
  • Don't Go in the House
  • Don't Go In the Woods
  • Dr. Alien
  • Faces of Death II
  • Caged Women
  • Fantasm
  • The Green Inferno
  • SS Experiment Love Camp
  • The Living Dead at Manchester Morgue
  • Slaughterhouse
  • The Laughing Woman
  • Faces of Death IV
  • Get Crazy
  • Humongous
  • Creepozoids
  • White Slave
  • Zombie Holocaust
  • Eaten Alive! The Rise and Fall of the Italian Cannibal Film
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Deep Blue Sea
  • One Night in Turin
  • Grimm's Fairy Tales for Adults
  • Which Way Is Up?
  • Some Kind of Hero
  • Bustin' Loose
  • Love Rites
  • Venus on the Half-Shell
  • The Beast
  • 3-Headed Shark Attack
  • Nightbeast
  • G.B.H
  • Yemen's Reluctant Revolutionary
  • Extreme Private Eros: Love Song 1974
  • DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp
  • Eugenie
  • Netherworld
  • Brutes and Savages
  • Prey
  • Snuff
  • Adjust Your Tracking: The Untold Story of the VHS Collector
  • Emmanuelle and the White Slave Trade
  • Video Nasties: Draconian Days
  • Papaya: Love Goddess of the Cannibals
  • Gestapo's Last Orgy
  • 11 Days, 11 Nights 2
  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
  • Double Team
  • Alan Partridge: Alpha Papa
  • Blastfighter
  • The Playbirds
  • Night of the Zombies
  • Behind Convent Walls
  • Bananas
  • Ghoul School
  • Waltz with Bashir
  • Ænigma
  • Young Lady Chatterley II
  • Emmanuelle 7
  • Hellbound: Hellraiser II
  • Hellraiser
  • Gangster No. 1
  • Dominion: Prequel to the Exorcist
  • Don't Go Near the Park
  • Contamination
  • Spookies
  • This Violent World
  • Super Bitch
  • Zombie Flesh Eaters
  • Goodbye Bruce Lee: His Last Game Of Death
  • Return to Two Moon Junction
  • 6 Bullets
  • Sex: My British Job
  • Emmanuelle 5
  • Killer Barbys
  • Leap Year
  • Fist of Fear, Touch of Death
  • Storming Attacks
  • American Cousins
  • Unhinged
  • The Green Inferno
  • Last Cannibal World
  • City Ninja
  • Bruce Lee Fights Back from the Grave
  • Atari: Game Over
  • Blanche
  • Obscure Pleasures: A Portrait of Walerian Borowczyk
  • 42nd Street Memories: The Rise and Fall of America's Most Notorious Street
  • Antropophagus
  • The Gingerdead Man
  • House Of Witchcraft
  • The New Barbarians
  • Cellar Dweller
  • Devil Hunter
  • The Terminator
  • Maniac Cop
  • The Vagrant
  • Ilsa: She Wolf of the SS
  • Nightmare
  • Rats: Night of Terror
  • Emmanuelle and the Last Cannibals
  • Strange Behavior
  • Pin
  • A Private Collection
  • Emmanuelle in Bangkok
  • 11 Days 11 Nights: Part 1 - Fantasy Becomes Reality
  • People Forward
  • White of the Eye
  • Drive-In Massacre
  • Sex in an Epidemic
  • The Edge of Dreaming
  • Body Without Soul
  • Not Angels but Angels
  • Amsterdamned
  • Miami Connection
  • Emmanuelle 4
  • Class of Nuke 'Em High
  • King Frat
  • La Jetée
  • Tricked: The Documentary
  • To Sir, with Love
  • Dead Sexy
  • Hideous Kinky
  • Seedpeople
  • Doctor Mordrid
  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
  • Big Bad Mama
  • Up from the Depths
  • Emmanuelle 5
  • Damage
  • Me and You and Everyone We Know
  • Gross Misconduct: The Life of Brian Spencer
  • Cloud 9
  • Plastic Galaxy: The Story of Star Wars Toys
  • Lucy

See all 443

Highly rated films Barry missed

  • Mad Max: Fury Road
  • Room
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • This Is England '90
  • Inside Out
  • Embrace of the Serpent
  • Mustang

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more