2017

Barry Skelly Barry Skelly’s year in review

Barry’s highest rated films

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • Nineteen Eighty-Four

    ★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★

  • Cruising

    ★★★★

  • The Nurse

    ★★★★

  • I Am Divine

    ★★★★

  • Cannibal Holocaust

    ★★★★

  • The Fly

    ★★★★

  • City of Ghosts

    ★★★★

  • Surf's Up

    ★★★★

  • Rhapsody in August

    ★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★

  • The Beyond

    ★★★★

  • The Shaolin Temple

    ★★★★

  • Drunken Master Part II - Dance of the Drunk Mantis

    ★★★★

  • Metropolis

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 282 Films watched
  • 23.5 Average per month
  • 5.4 Average per week

Milestones

First Film

Nowhere to Run

Jan 1

Most Watched

Nineteen Eighty-Four

twice

Primitive London

twice

The Toolbox Murders

twice

Last Film

Emmanuelle in Space 4: Concealed Fantasy

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Horror
95 films
Action
87 films
Thriller
85 films
Drama
73 films
Comedy
42 films
Sci Fi
36 films
Crime
35 films
Adventure
25 films
Documentary
20 films
Romance
20 films
USA
144 films
UK
40 films
Hong Kong
24 films
France
17 films
Italy
17 films
Canada
16 films
Germany
9 films
Taiwan
9 films
Japan
6 films
Australia
5 films
English
243 films
French
23 films
Italian
22 films
Chinese
18 films
German
15 films
Cantonese
13 films
Spanish
12 films
Japanese
7 films
Russian
5 films
Arabic
4 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Shining
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Apartment 1303 3D
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

The Shining
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Grindhouse Trailer Classics 4

Films watched in 2017

  • Emmanuelle in Space 4: Concealed Fantasy
  • Emmanuelle in Space 7: The Meaning of Love
  • Emmanuelle in Space 6: One Last Fling
  • Nutbag
  • Emmanuelle in Space 5: A Time to Dream
  • Seven Dead in the Cat's Eye
  • The Blair Witch Project
  • The Legend of the Swordsman
  • The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
  • Invasion of the Flesh Hunters
  • Ju-on: The Grudge
  • Ænigma: Lucio Fulci and the 80s
  • Number One
  • Pink Floyd: The Wall
  • Child's Play 3
  • Eyeborgs
  • The Incredible Melting Man
  • Why We Fight
  • Purple Rain
  • Killing Car
  • Nineteen Eighty-Four
  • Under the Cherry Moon
  • Pasolini
  • Jurassic Park
  • Under Pressure: Making 'The Abyss'
  • Pumping Iron
  • Cruising
  • The Town That Dreaded Sundown
  • A Nightmare on Elm Street
  • The Nurse
  • Prostitute
  • I Am Divine
  • Enter the Dragon
  • Primitive London
  • Carousella
  • The Inconfessable Orgies of Emmanuelle
  • Freddy's Dead: The Final Nightmare
  • Fear Himself: The Life And Crimes Of Freddy Krueger
  • Cannibal Holocaust
  • The Exterminator
  • Friday the 13th Part VII: The New Blood
  • Delirium: Photo of Gioia
  • Grindhouse Trailer Classics 4
  • The Fly
  • Killer Workout
  • City of Ghosts
  • Omega Rising: Remembering Joe D'Amato
  • Grindhouse Trailer Classics 1
  • Surf's Up
  • Just Before Dawn
  • The Toolbox Murders
  • Omega Cop
  • Psycho Cop
  • The Look of Love
  • Child's Play 2
  • Ninja Operation: Licensed to Terminate
  • Saw III
  • The Wife Swappers
  • Fearless Tiger
  • The Sect
  • Howling VI: The Freaks
  • Terminator Woman
  • Primitive London
  • Flashdance
  • Visions of Ecstasy
  • Night of the Zombies
  • ROT: Reunion of Terror
  • Rhapsody in August
  • School for Sex
  • Children of the Corn
  • Au Pair Girls
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Flesh and Blood Show
  • On the Game
  • Super Dragon
  • A Promise of Bed
  • The Toxic Avenger Part III: The Last Temptation of Toxie
  • The Hot, the Cool and the Vicious
  • 1990: The Bronx Warriors
  • 1911
  • Witchcraft V: Dance with the Devil
  • The Beyond
  • Aguirre: The Wrath of God
  • Dreams of a Life
  • Birth of the Living Dead
  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge
  • The Exorcist
  • Police Story 2
  • The Fear of God: 25 Years of The Exorcist
  • Body Weapon
  • The Shaolin Temple
  • Drunken Master Part II - Dance of the Drunk Mantis
  • Metropolis
  • Kung Fu: Trailers of Fury
  • Cherry 2000
  • Ninja Dragon
  • Beyond the Valley of the Dolls
  • WΔZ
  • New Jack City
  • American Commando Ninja
  • Ironmaster
  • Hell Asylum
  • Return of the Tiger
  • Know Your Enemy - Japan
  • Hellinger
  • G.I. Joe: The Movie
  • Inferno
  • Curfew
  • Innocent Blood
  • The Tattoo Connection
  • Just for the Hell of It
  • Fist of Fury 2
  • Black Mama, White Mama
  • Duel to the Death
  • Fist of Fury
  • Absolute Beginners
  • The 8 Masters
  • Heromakers
  • Imagine: John Lennon
  • Bram Stoker's Legend of the Mummy
  • Drive-In Massacre
  • Gridlock'd
  • Napoleon Dynamite
  • Men Behind the Sun
  • Raiders of the Shaolin Temple
  • Ninja Killer
  • Tough and Deadly
  • Buy the Ticket, Take the Ride
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • 11 Days 11 Nights: Part 1 - Fantasy Becomes Reality
  • Specimen
  • Falling Down
  • Emmanuelle 5
  • Hellraiser
  • Open Graves
  • Leviathan: The Story of Hellraiser and Hellbound: Hellraiser II
  • Kung Fu Hustle
  • Tough Guys
  • Blood of the Dragon Peril
  • Ichi The Killer: Episode 0
  • Ninja Terminator
  • Ninja the Protector
  • The Ultimate Ninja
  • Night of the Demons III
  • Ninja Silent Assassin
  • The Shining
  • X-Men Origins: Wolverine
  • Shooting Dogs
  • Total Recall
  • G'olé!
  • The Sasquatch Gang
  • Diamonds Are Forever
  • Shark Attack 2
  • Meet the Feebles
  • Emmanuelle 5
  • The Great Rock 'n' Roll Swindle
  • Fire Down Below
  • The Cub Tiger from Kwang Tung
  • Very Bad Things
  • Deliver Us from Evil
  • The Suckling
  • Bruce Lee: The Man, The Myth
  • Contract Killer
  • Hero
  • Cinema of Vengeance
  • Kids
  • Unrest
  • Who Do I Gotta Kill?
  • Link
  • Reykjavik Whale Watching Massacre
  • In the Deep Woods
  • Nightmare
  • CounterForce
  • Bloodfist III: Forced to Fight
  • Massacre in Dinosaur Valley
  • Emmanuelle 7
  • The Addiction
  • Champions
  • Young Lady Chatterley
  • Ghosts of Mars
  • Arthur
  • Lady Chatterley's Lover
  • Private Wars
  • Rats: Night of Terror
  • Bilitis
  • Papaya: Love Goddess of the Cannibals
  • Mission to Mars
  • Street Crimes
  • Who Am I?
  • Drainiac!
  • The Man Who Sued God
  • T-Force
  • Emmanuelle 4
  • Scarecrows
  • Hobo with a Shotgun
  • Crawl
  • Wanted: Dead or Alive
  • Emmanuelle 6
  • Emmanuelle
  • Hands of Steel
  • Hardcase and Fist
  • Emmanuelle 7
  • The Good Son
  • Island of Death

See all 282

Highly rated films Barry missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Coco
  • Paddington 2
  • Call Me by Your Name
  • LA 92
  • Blade Runner 2049
  • Get Out
  • Phantom Thread

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more