2018

Barry Skelly Barry Skelly’s year to date

Barry’s highest rated films

  • National Lampoon's Loaded Weapon 1

    ★★★★

  • Mona Lisa

    ★★★★

  • The Sinful Nuns of Saint Valentine

    ★★★★

  • Iraq in Fragments

    ★★★★

  • Tom of Finland

    ★★★★

  • Respectable: The Mary Millington Story

    ★★★★

  • Your Friend the Rat

    ★★★★

  • Beavis and Butt-Head Do America

    ★★★★

  • Tommy

    ★★★★

  • Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child

    ★★★★

  • Mean Creek

    ★★★★

  • Wayne's World

    ★★★

  • Airwolf: The Movie

    ★★★

  • Filmworker

    ★★★

  • Sexy Killer: You'll Die for Her

    ★★★

  • Anita

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 48 Films watched
  • 5.3 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

Bruce Lee in New Guinea

Jan 1

Last Film

Ghoul School

Sep 19

Genres, Countries & Languages

Drama
14 films
Horror
11 films
Thriller
10 films
Action
9 films
Comedy
8 films
Documentary
8 films
Crime
7 films
Animation
6 films
Family
6 films
Music
4 films
USA
23 films
UK
9 films
France
6 films
Spain
4 films
Hong Kong
4 films
Japan
2 films
Sweden
2 films
Italy
1 film
Finland
1 film
Denmark
1 film
English
36 films
French
6 films
Chinese
4 films
Cantonese
4 films
Italian
2 films
Spanish
2 films
Swedish
1 film
Arabic
1 film
Finnish
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Presto
Average weighted rating:

3.8

Lowest Average

The Emoji Movie
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Wayne's World
Average weighted rating:

3.5

Most Obscure

Sarah's Child

Films watched in 2018

  • Ghoul School
  • Helga, She Wolf of Spilberg
  • Wayne's World
  • Zombie Lake
  • National Lampoon's Loaded Weapon 1
  • Mona Lisa
  • The Sinful Nuns of Saint Valentine
  • Street Fighter
  • Airwolf: The Movie
  • Iraq in Fragments
  • Filmworker
  • Tom of Finland
  • Respectable: The Mary Millington Story
  • Sexy Killer: You'll Die for Her
  • Film Is Not a Sausage: Borowczyk and the Short Film
  • Anita
  • Hell Night
  • The Emoji Movie
  • Sarah's Child
  • The Astronauts
  • All Things Must Pass
  • American Psycho 2: All American Girl
  • Revenge of the Drunken Master
  • Brothers of the Head
  • Documenteur
  • Belle
  • Flesh and Blood - The Story of the Krays
  • Slappy and the Stinkers
  • Edgar Allan Poe's Buried Alive
  • Your Friend the Rat
  • Presto
  • Enter the Ninja
  • Beavis and Butt-Head Do America
  • Tommy
  • My Girl 2
  • King of Fists and Dollars
  • Cannibal Terror
  • Mad Foxes
  • I Still Know What You Did Last Summer
  • Return of the One-Armed Swordsman
  • Prom Night
  • Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child
  • The Fear of God: 25 Years of The Exorcist
  • Rock-A-Doodle
  • Mean Creek
  • Unhinged
  • Street Angels
  • Bruce Lee in New Guinea

Highly rated films Barry missed

  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Roma
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Eighth Grade
  • Minding the Gap
  • Shoplifters
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Blindspotting

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more