RSS feed for bbanks2121

bbanks2121 has watched 68 war films.

  • 1917

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • The King

    ★★★

  • Overlord

    ★★★

  • Cold War

    ★★★

  • Transit

    ★★★

  • Dunkirk

    ★★★★★

  • War for the Planet of the Apes

    ★★★★

  • Allied

    ★★★

  • Billy Lynn's Long Halftime Walk

    ★★

  • Hacksaw Ridge

    ★★★

  • Whiskey Tango Foxtrot

    ★★★

  • Eye in the Sky

    ★★★

  • Beasts of No Nation

    ★★★★

  • Macbeth

    ★★★

  • Fury

    ★★★

  • The Imitation Game

    ★★

  • The Wind Rises

    ★★★★

  • War Horse

    ★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Brothers

    ★★★

  • Valkyrie

    ★★★

  • The Hurt Locker

    ★★★

  • Tropic Thunder

    ★★★★

  • Che: Part Two

    ★★★

  • Che: Part One

    ★★★

  • Letters from Iwo Jima

    ★★★★

  • 300

    ★★★

  • Flags of Our Fathers

    ★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • The Wind That Shakes the Barley

    ★★★

  • Jarhead

    ★★★

  • Kingdom of Heaven

    ★★★★

  • Alexander

    ★★★

  • King Arthur

    ★★

  • The Alamo

    ★★

  • The Last Samurai

    ★★★

  • Master and Commander: The Far Side of the World

    ★★★★

  • Tears of the Sun

    ★★

  • The Pianist

    ★★★

  • We Were Soldiers

    ★★

  • Black Hawk Down

    ★★★★

  • Behind Enemy Lines

    ★★

  • Pearl Harbor

    ★★

  • The Patriot

    ★★★

  • U-571

    ★★

  • Ride with the Devil

    ★★★

  • The Thin Red Line

    ★★★★

  • Saving Private Ryan

    ★★★★★

  • Braveheart

    ★★★

  • Crimson Tide

    ★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • The Last of the Mohicans

    ★★★★

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★

  • Full Metal Jacket

    ★★★

  • Platoon

    ★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★

  • The Deer Hunter

    ★★★

  • Barry Lyndon

    ★★★

  • M*A*S*H

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★★

  • The Bridge on the River Kwai

    ★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★

  • The Best Years of Our Lives

    ★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★

  • Duck Soup

    ★★★

  • The General

    ★★★