RSS feed for bbanks2121
  • The Squid and the Whale

    The Squid and the Whale

    ★★★

    We all agree Billy Baldwin > Stephen Baldwin, right?

  • Magic Mike XXL

    Magic Mike XXL

    ★★★★

    I was not prepared for the cameos and it was such an amazing surprise. 

    Also, does anyone actually like cake more than cookies?

  • Magic Mike

    Magic Mike

    ★★★

    "You mean you can wear stripper clothes when you're not stripping?"

    "You tell me."

  • The Best Years of Our Lives

    The Best Years of Our Lives

    ★★★

    Tough look for the guy claiming that the U.S. economy was going to tank after the war.

  • Good Boys

    Good Boys

    ★★★

    I hope I’m as cool as Soren one day.

  • The Kingdom of Dreams and Madness

    The Kingdom of Dreams and Madness

    ★★★

    The cat that lives at Ghibli knows more about hand drawn animation than anyone currently working at Disney.

  • Dolemite Is My Name

    Dolemite Is My Name

    ★★★

    Eddie Murphy Golden Globe... win?

  • The King

    The King

    ★★★

    Hal: I don’t want to be the king!
    *becomes king*
    King Henry V: Fuck!

  • The Grapes of Wrath

    The Grapes of Wrath

    ★★★

    Are grapes a top five fruit?

  • Paranormal Activity 3

    Paranormal Activity 3

    ★★

    Me, when a ghost named Toby threatens my family: This is an environment of welcoming and you should just get the hell out of here.

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    Yeah, clockwise is always better.

  • The Exorcist

    The Exorcist

    ★★★★

    They really can’t remake this because “Stick your cock up your ass you worthless motherfucking cocksucker“ is just a normal piece of conversation for a 12 year old today.