Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Free Guy

Free Guy

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Old

Old

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Way of the Dragon

The Way of the Dragon

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Undercover Brother

Undercover Brother

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Up in Smoke

Up in Smoke

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Hi, Lad!

Hi, Lad!

×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
JFK

JFK

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry