Robert has logged 561 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shane

Shane

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Serpent's Egg

The Serpent's Egg

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Chocolat

Chocolat

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Karin's Face

Karin's Face

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Face to Face

Face to Face

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
All These Women

All These Women

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fires on the Plain

Fires on the Plain

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Valley of the Bees

The Valley of the Bees

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Get a Horse!

Get a Horse!

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The White Dove

The White Dove

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Invocation

Invocation

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Port of Call

Port of Call

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shame

Shame

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Brink of Life

Brink of Life

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Burmese Harp

The Burmese Harp

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Prison

Prison

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
After the Rehearsal

After the Rehearsal

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Image Makers

The Image Makers

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Bright Future

Bright Future

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Devil's Eye

The Devil's Eye

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Charisma

Charisma

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry