Sort by

Robert has logged 613 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Secret of the Grain

The Secret of the Grain

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Norte, The End of History

Norte, The End of History

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Child's Pose

Child's Pose

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Suddenly, Last Summer

Suddenly, Last Summer

1959
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
Marianne and Juliane

Marianne and Juliane

1981
×
★★★
Edit this entry  
23
A Christmas Accident

A Christmas Accident

1912
×
★★½
Edit this entry  
23
The Night Before Christmas

The Night Before Christmas

1905
×
★★½
Edit this entry  
23
A Trap for Santa Claus

A Trap for Santa Claus

1909
×
★★½
Edit this entry  
23
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1910
×
★★½
Edit this entry  
22
The Parish Priest's Christmas

The Parish Priest's Christmas

1906
×
★★★
Edit this entry  
22
The Little Match Seller

The Little Match Seller

1902
×
★★★½
Edit this entry  
22
Scrooge; or Marley's Ghost

Scrooge; or Marley's Ghost

1901
×
★★½
Edit this entry  
22
The Christmas Dream

The Christmas Dream

1900
×
★★★
Edit this entry  
22
Santa Claus

Santa Claus

1898
×
★★½
Edit this entry  
21
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
19
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Is the Man Who Is Tall Happy?

Is the Man Who Is Tall Happy?

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Missing Picture

The Missing Picture

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
Los Muertos

Los Muertos

2004
×
★★½
Edit this entry  
15
Manuscripts Don't Burn

Manuscripts Don't Burn

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Liverpool

Liverpool

2008
×
★★★½
Edit this entry  
13
Under the Volcano

Under the Volcano

1984
×
★★★½
Edit this entry  
12
Charlie Countryman

Charlie Countryman

2013
×
★★
Edit this entry  
12
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Night of the Iguana

The Night of the Iguana

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Dirties

The Dirties

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Wise Blood

Wise Blood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Filth

Filth

2013
×
★★½
Edit this entry  
08
The Double

The Double

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Serena

Serena

2014
×
★★
Edit this entry  
07
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Jauja

Jauja

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Edit this entry  
04
Fury

Fury

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★½
Edit this entry  
02
Borgman

Borgman

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
S.I.D.S.

S.I.D.S.

2014
×
★★½
Edit this entry  
29
Like a thief in the night

Like a thief in the night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry