Robert has logged 53 entries for films during March 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Different Drum

Different Drum

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Boy Meets Girl

Boy Meets Girl

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Kiss – A Love Story

Kiss – A Love Story

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tune for Two

Tune for Two

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
One Day

One Day

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Story of Mr. Sorry

The Story of Mr. Sorry

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The House

The House

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Havoc

Havoc

2005
×
Read the review Edit this entry  
26
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Heroic Purgatory

Heroic Purgatory

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Electra, My Love

Electra, My Love

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Trafic

Trafic

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lights Out

Lights Out

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lovely Monster

Lovely Monster

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Long Branch

Long Branch

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tell No One

Tell No One

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Margo Lily

Margo Lily

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sight

Sight

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bloody Olive

The Bloody Olive

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Deus Irae

Deus Irae

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Red and the White

The Red and the White

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Wisdom Teeth

Wisdom Teeth

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Alicia

Alicia

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Little Princess

A Little Princess

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dreams That Money Can Buy

Dreams That Money Can Buy

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Trip Down Memory Lane

A Trip Down Memory Lane

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Small Back Room

The Small Back Room

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Recurring

Recurring

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Red Psalm

Red Psalm

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Round-Up

The Round-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Way Home

My Way Home

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nymphomaniac

Nymphomaniac

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry