Sort by

Robert has logged 37 entries for films during August 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Big Risk

The Big Risk

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Rover

The Rover

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hellion

Hellion

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Port of Shadows

Port of Shadows

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Manoel's Destinies

Manoel's Destinies

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lola

Lola

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mysteries of Lisbon

Mysteries of Lisbon

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Married Woman

The Married Woman

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Case for a Rookie Hangman

Case for a Rookie Hangman

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Don't Want to Sleep Alone

I Don't Want to Sleep Alone

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Batman

Batman

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Elite Squad: The Enemy Within

Elite Squad: The Enemy Within

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Zero Theorem

The Zero Theorem

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Organ

The Organ

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Zig~Zag

Zig~Zag

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dog's Dialogue

Dog's Dialogue

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Marilyn Myller

Marilyn Myller

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry