• I'm Thinking of Ending Things

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • 63 Up

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Guava Island

    ★★½

  • Pain and Glory

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★

  • Alita: Battle Angel

  • The Great Hack

    ★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

  • American Factory

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★

  • Fyre

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Venom

    ★★

  • Echo in the Canyon

    ★★½

  • High Life

    ★★

  • The Favourite

    ★★★½

  • Roma

    ★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★½

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★½

  • Okko's Inn

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • Burning

    ★★★

  • Deadpool 2

    ★★★

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★½

  • Active Measures

  • Avengers: Infinity War

    ★★★

  • Annihilation

    ★½

  • Black Panther

    ★★★★

  • Kusama : Infinity

  • Hereditary

    ★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★½

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★

  • The Post

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Ryuichi Sakamoto: Coda

    ★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★

  • Faces Places

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★

  • Get Out

    ★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★½

  • Doctor Strange

    ★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★½

  • I Am Not Your Negro

    ★★★½

  • Sully

  • Moonlight

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★½

  • La La Land

    ★★★★½

  • David Brent: Life on the Road

    ★★★

  • Your Name.

    ★★

  • Captain America: Civil War

  • Don't Think Twice

    ★★★

  • Crouching Tiger, Hidden Dragon: Sword of Destiny

    ★★

  • Midnight Special

    ★★★

  • Deadpool

    ★★½

  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World

    ★★★½

  • The Revenant

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★½