• Mistress America

    Mistress America

    ★★★★½

    Unfairly in Frances Ha's shadow, Mistress America crackles with a nervy screwball energy that is more my cup of tea. Unapologetically a written work, and with zero chill (Frances is more balanced), but the comic timing is impeccable and Gerwig's Brooke endlessly fascinates. Sisterly competition and estrangement pervades both works, but both reconcile those differences with grace; with these sister films, I've reached the same conclusion.

  • The Future

    The Future

    ★★★★

    Sad and nostalgic rewatch. Though this film has personal and specific meaning for me, it also uncannily captures the surreality of life in quarantine--the interior stillness and desolation of the great pause. The leads initially embrace their quarantine brimming with possibility, quickly lost to the amnesia of time dilation. Meanwhile, the future waits hopefully for its own arrival, which never comes.

  • Sweet Smell of Success

    Sweet Smell of Success

    ★★★★★

    Precise, lyrical, depraved. I could not breathe nor look away.

  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

    The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

    ★★★★★

    Welp I'm vegetarian now

  • Stop Making Sense

    Stop Making Sense

    ★★★★½

    Can’t believe I’d waited so long to see this—what a revelation, brimming with verve, sincerity, and playfulness. It’s firmly planted in the space between art and pop that Talking Heads so fully embodied (and where my favorite works in any media sit). I love its transparent artifice, its relentless commitment to entertaining while simultaneously revelling in the details of its own construction.

  • Toy Story

    Toy Story

    ★★★½

    Watched this for the first time, 25 years late. The dated CG is hard to ignore, but Pixar's patented use-all-parts-of-the-buffalo storytelling arrives fully-formed here.

  • Frances Ha

    Frances Ha

    ★★★★

    Total comfort food; my most rewatched film this decade. Here's one more for the road.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

    Renders once-potent signifiers meaningless through repetition and amplification. It's brickwall-mastered, with zero dynamic range and zero chill. It's not without virtues, as its two predecessors are not without flaws, but the net result of All These Star Wars is that, by the final hour, lightsabers were boring, and I'd never believed that possible.

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    An adroitly-constructed and beautifully-acted wonder that starts strong and never relents. Still reeling from the brilliantly subversive coda.

  • Annihilation

    Annihilation

    ★½

    Turns out Stalker just needed a lil seapunk