RSS feed for colin

colin has watched 52 films released in the 1930s.

  • Ninotchka

    ★★★★★

  • Babes in Arms

    ★★★½

  • The Wizard of Oz

  • The Rules of the Game

  • Young Mr. Lincoln

    ★★★½

  • Only Angels Have Wings

    ★★★★★

  • Stagecoach

    ★★★★★

  • You Can't Take It with You

    ★★★★

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★½

  • Bringing Up Baby

    ★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • The Awful Truth

  • Grand Illusion

  • You Only Live Once

    ★★★★

  • The Only Son

    ★★★½

  • My Man Godfrey

    ★★★★★

  • Swing Time

  • Harnessed Rhythm

  • Desire

  • Modern Times

    ★★★★½

  • Top Hat

    ★★★★

  • The 39 Steps

    ★★★★½

  • Ruggles of Red Gap

  • The Thin Man

    ★★★★★

  • The Black Cat

    ★★★★

  • L'Atalante

    ★★★★½

  • It Happened One Night

    ★★★★½

  • Duck Soup

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Every-Night Dreams

  • Gold Diggers of 1933

    ★★★★★

  • Zero for Conduct

  • Apart from You

  • Christopher Strong

    ★★★½

  • 42nd Street

    ★★★★½

  • Boudu Saved from Drowning

  • Trouble in Paradise

    ★★★★★

  • Blonde Venus

  • Merrily We Go to Hell

    ★★★★

  • I Was Born, But...

    ★★★★★

  • Shanghai Express

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

    ★★★★

  • La Chienne

  • The Smiling Lieutenant

    ★★★★★

  • Bimbo's Initiation

  • M

    ★★★★★

  • Tabu

  • Dracula

  • City Lights

    ★★★★★

  • Taris

  • Morocco

  • L'Âge d'Or

    ★★★