RSS feed for colin

colin has watched 412 romance films.

  • Little Women

  • Anima

  • Atlantics

  • Second Act

  • A Star Is Born

  • Crazy Rich Asians

  • Mamma Mia! Here We Go Again

  • Book Club

  • Overboard

  • Dirty Computer

  • Wobble Palace

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Nathan for You: Finding Frances

  • Professor Marston and the Wonder Women

  • Home Again

  • The Shape of Water

  • The Day After

  • Let the Sunshine In

  • Princess Cyd

  • Song to Song

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

  • A Ghost Story

    ★½

  • Heartstone

  • Rules Don't Apply

  • Bridget Jones's Baby

  • La La Land

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Café Society

    ★★★½

  • The Mermaid

    ★★★½

  • Sing Street

    ★★½

  • Love & Friendship

    ★★★★½

  • Crimson Peak

    ★★★★½

  • Right Now, Wrong Then

    ★★★★

  • The Lobster

    ★★½

  • Aloha

    ★★

  • Mountains May Depart

    ★★★★½

  • Carol

    ★★★★★

  • Far from the Madding Crowd

    ★★★★

  • The Age of Adaline

    ★★★½

  • Slow West

    ★★★★

  • Trainwreck

    ★★★★

  • Kiss Kiss Fingerbang

    ★★

  • Cinderella

    ★★★½

  • Knight of Cups

    ★★★★

  • 45 Years

    ★★★★½

  • Brooklyn

    ★★★½

  • Inherent Vice

    ★★★★½

  • Laggies

    ★★★

  • Maleficent

  • Amour Fou

    ★★★½

  • Something, Anything

    ★★★½

  • Barefoot

    ★½

  • Obvious Child

    ★★½

  • Her

  • Begin Again

    ★★★½

  • Enough Said

    ★★★★½

  • About Time

    ★★★½

  • The Immigrant

    ★★★★½

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★★

  • The English Teacher

    ★½

  • The Great Gatsby

    ★★½

  • Safe Haven

  • Before Midnight

    ★★★★½

  • The Spectacular Now

    ★★★★

  • Playing for Keeps

    ½

  • Pitch Perfect

  • Trouble with the Curve

    ★★★

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★½

  • To the Wonder

  • Vamps

  • Safety Not Guaranteed

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★½