Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
High and Low

High and Low

1963
×
Read the review Edit this entry  
20
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Happening

Happening

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Lady Oscar

Lady Oscar

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eating in the Dark

Eating in the Dark

2021
×
★★
Edit this entry  
17
Shielded

Shielded

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
The Vandal

The Vandal

2021
×
★★
Edit this entry  
17
Nervosa

Nervosa

2019
×
Edit this entry  
13
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Northman

The Northman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Get a Horse!

Get a Horse!

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Homeless Hare

Homeless Hare

1950
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Basic

Basic

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Sex Ed

Sex Ed

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Every Other Week

Every Other Week

2022
×
★★
Edit this entry  
02
Facing It

Facing It

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Hug Me I'm Scared 4

Don't Hug Me I'm Scared 4

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jerrod Carmichael: Rothaniel

Jerrod Carmichael: Rothaniel

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Taylor Tomlinson: Look at You

Taylor Tomlinson: Look at You

2022
×
★★★
Edit this entry  
14
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fresh

Fresh

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
On My Mind

On My Mind

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Bitter Tea of General Yen

The Bitter Tea of General Yen

1933
×
Read the review Edit this entry  
19
Nitram

Nitram

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Queen of Basketball

The Queen of Basketball

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Three Songs for Benazir

Three Songs for Benazir

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry