Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
bcwhit

bcwhit

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for bcwhit
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • bcwhit’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Morvern Callar

    Morvern Callar 2002

    ★★★★ Watched by bcwhit 22 May 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    what else is a girl to do when her male peers keep dressing her down, making her mixtapes, writing her books, going with her friends, telling her how to live life, and killing themselves over the holiday

  • On the Waterfront

    On the Waterfront 1954

    ★★★ Watched by bcwhit 21 May 2022

    high 3. brando’s acting is brutish, informal, and unkempt - he truly was the pioneer of realism, not to be outdone by steiger.

  • Ran

    Ran 1985

    ★★★ Watched by bcwhit 21 May 2022

    “What a sky!”

  • High and Low

    High and Low 1963

    ★★★ Watched by bcwhit 20 May 2022

    “You’re not paid to think.”

  • Manchester by the Sea

    Manchester by the Sea 2016

    ★★★★ Rewatched by bcwhit 20 May 2022

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    underrated scene: kyle chandler and son getting furniture for affleck’s room

  • Chip 'n Dale: Rescue Rangers

    Chip 'n Dale: Rescue Rangers 2022

    ★★ Watched by bcwhit 20 May 2022

    the robot chicken-ification of the biggest entertainment conglomerate in history. for kids!

    was dale animated worse than the seth rogen character

  • Moneyball

    Moneyball 2011

    ★★★★ Rewatched by bcwhit 19 May 2022

    really hoping basketball can take a note out of this playbook soon too - annoying watching rich nba teams create a storm on twitter/espn/the betting tables/the public consciousness every late may. but what do i know about sports?

  • Happening

    Happening 2021

    ★★★ Watched by bcwhit 19 May 2022

    got covid today and sweats wasnt one of my symptoms but it sure is now!!

    luàna bajrami call me

  • We're All Going to the World's Fair

    We're All Going to the World's Fair 2021

    ★★ Watched by bcwhit 19 May 2022

    feels like i would have loved creepypasta in an alternate universe, but unfortunately, in this one, i’m normal

  • Lady Oscar

    Lady Oscar 1979

    ★★★ Watched by bcwhit 19 May 2022

    finding out my step-bro is actually a girl?!?!?

  • Cha Cha Real Smooth

    Cha Cha Real Smooth 2022

    ★★★★ Watched by bcwhit 13 May 2022

    oh no im not moving out of my childhood house away from my family really soon and do not currently have a crush on someone both older than me and out of my league and have not been told that i am really good with kids on numerous occasions and did not just discover big red machine. why do you ask movie

  • The Northman

    The Northman 2022

    ★★★ Watched by bcwhit 10 May 2022

    i am moving to chicago on my own in a few months and my dad is my idol and i feel so stronger than i ever expected to be and this movie spoke to me in lots of cool ways! but still could have gone weirder

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 118

Review Tags

3
  • w parents
  • criterion
  • profile
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro