Sort by

BenDavid has logged 481 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Big 4

The Big 4

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Invisible Maniac

The Invisible Maniac

1990
×
Read the review Edit this entry  
26
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Trapped in Paradise

Trapped in Paradise

1994
×
Read the review Edit this entry  
24
Spirited

Spirited

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spirited

Spirited

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
Martin: The Reunion

Martin: The Reunion

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
Black Adam

Black Adam

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
Adult Swim Yule Log (aka The Fireplace)

Adult Swim Yule Log (aka The Fireplace)

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cyberpunk: Edgerunners

Cyberpunk: Edgerunners

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Holiday

The Holiday

2006
×
Read the review Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Another 48 Hrs.

Another 48 Hrs.

1990
×
Read the review Edit this entry  
04
The Grinch

The Grinch

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Nemesis 4: Death Angel

Nemesis 4: Death Angel

1996
×
Read the review Edit this entry  
03
Nemesis 3: Time Lapse

Nemesis 3: Time Lapse

1996
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Knights

Knights

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mean Guns

Mean Guns

1997
×
Read the review Edit this entry  
30
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Willow

Willow

1988
×
Read the review Edit this entry  
28
Kickboxer 2: The Road Back

Kickboxer 2: The Road Back

1991
×
Read the review Edit this entry  
27
Brain Smasher... A Love Story

Brain Smasher... A Love Story

1993
×
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Arcade

Arcade

1993
×
Read the review Edit this entry  
27
Arcade

Arcade

1993
×
Read the review Edit this entry  
26
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
Read the review Edit this entry  
26
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
Edit this entry  
25
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
Read the review Edit this entry  
25
Crank

Crank

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry