Sort by

Brett has logged 28 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pale Rider

Pale Rider

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Trip to Bountiful

The Trip to Bountiful

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Buddies

Buddies

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
7 Plus Seven

7 Plus Seven

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Seven Up!

Seven Up!

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Witness

Witness

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Prizzi's Honor

Prizzi's Honor

1985
×
Read the review Edit this entry  
11
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kiss of the Spider Woman

Kiss of the Spider Woman

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
No

No

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Argo

Argo

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
It

It

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★
Read the review Edit this entry