Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Call of the Wild

Call of the Wild

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rabbit's Moon

Rabbit's Moon

1971
×
★★★½
Edit this entry  
23
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Elf Bowling the Movie

Elf Bowling the Movie

2007
×
★½
Edit this entry  
17
Time Piece

Time Piece

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★
Edit this entry  
09
Hustle

Hustle

2022
×
★★★
Edit this entry  
07
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★½
Edit this entry  
05
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
04
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Edit this entry  
03
Communion

Communion

1989
×
★★★
Edit this entry  
02
Tube Tales

Tube Tales

1975
×
★★★
Edit this entry  
02
Slow Bob in the Lower Dimensions

Slow Bob in the Lower Dimensions

1991
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Police Officer

Police Officer

1933
×
★★★½
Edit this entry  
20
IWOW: I Walk on Water

IWOW: I Walk on Water

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Occult

Occult

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
Morbius

Morbius

2022
×
½
Edit this entry  
09
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Le Franc

Le Franc

1994
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Little Girl Who Sold the Sun

The Little Girl Who Sold the Sun

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Moi, un Noir

Moi, un Noir

1958
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Brain That Wouldn't Die

The Brain That Wouldn't Die

1962
×
★★★½
Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Moon

The Moon

1994
×
★★★½
Edit this entry  
29
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Batman

The Batman

2022
×
★★½
Edit this entry  
19
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Where In The Hell Is The Lavender House: The Longmont Potion Castle Story

Where In The Hell Is The Lavender House: The Longmont Potion Castle Story

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Kung Pow: Enter the Fist

Kung Pow: Enter the Fist

2002
×
★★★½
Edit this entry  
15
Numbers

Numbers

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Mécanix

Mécanix

2003
×
★★★
Edit this entry  
09
Sisyphus

Sisyphus

1974
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Sinister Monk

The Sinister Monk

1965
×
★★★
Edit this entry  
06
The Seventh Curse

The Seventh Curse

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Pirates! In an Adventure with Scientists!

The Pirates! In an Adventure with Scientists!

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
Pokemon the Movie: Mewtwo Strikes Back - Evolution

Pokemon the Movie: Mewtwo Strikes Back - Evolution

2019
×
★★
Edit this entry  
18
The King's Man

The King's Man

2021
×
★½
Edit this entry  
16
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bidoof's Big Stand

Bidoof's Big Stand

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★½
Edit this entry  
05
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★
Edit this entry  
02
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★½
Edit this entry  
01
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★★★
Edit this entry  
01
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
½
Edit this entry  
27
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★½
Edit this entry  
15
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★½
Edit this entry